banner421
banner461
banner195

Kapadokya'da Çekilen 'Emanet' Dizisi Final Yapıyor

Çekimleri Kapadokya Bölgesinde yapılan ve Yeni sezona büyük ümitlerle başlayan 'Emanet' dizisi düşük reytinglere yenilerek yayından kaldırıldı.

Kapadokya'da Çekilen 'Emanet' Dizisi Final Yapıyor

banner143
banner134
Kapadokya'da çekilen Emanet dizisi 24 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanacak 13. bölümü ile final yapacak. Dizinin yapımcısı Faruk Turgut, Twitter hesabından şunları yazdı:

"Emanet adlı dizimiz 13.bl.yayınlanacağı 24 Kasım akşamı final yapacaktır.Emeği geçen herkese teşekkür ederim."

Neden Bitiyor Final Yapıyor? Malum tek sebep reytinglerin istenildiği gibi olmaması. İlk bölümleri reytinglerde iyi giden dizi son birkaç haftadır kan kaybediyordu.

Emanet Dizisi Neden yok yayınlanmıyor: Emanet final bölümüyle 24 Kasım Pazartesi 20:00’de FOX’ta.


Emanet ALLAH'A EMANET...!
Hatırlanacağı üzere 
Fox Tv'de yayınlanan ve Kapadokya Bölgesinde çekilen Emanet dizisine bölge insanından büyük tepki gelmişti... Nevşehir tarihi Meryem Ana Kilisesi'nden çekilen dizinin bir bölümünde kilisedeki dokuya zarar verdirdiği iddiası üzerine suç duyurusunda bulunulmuştu... Gelin o haberi bir kez daha hatırlayalım:

Tarih: 03 Eylül 2014

Nevşehir'de 1849 yılında inşa edilenMeryem Ana Kilisesi'nde sütunları birbirine bağlayan, bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan yapının ayakta durması için hayati önem taşıyan 2 gergi demir kesildi. Demirlerin, fox tv’de başlayan 'Emanet'dizisi ekibince daha rahat çekim yapabilmek için kesildiği öne sürülüyor; yapım şirketi iddiayı yalanlıyor. Kapadokya’da, 1924’teki mübadelede gönderilen Rumlardan kalan tarihi kilise, kültür varlığı olarak tescil edilmesine rağmen restorasyon bir türlü başlatılmadığı için yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Adını duvarlarındaki Hz. Meryem'in ölümünün (Koimesis) tasvir edildiği mozaiklerden alan kilise, Rumların gönderilmesinden sonra 1950-1983 yılları arasında Nevşehir cezaevi olarak kullanıldı. 1983 yılında boşaltılan kilise, 1986 yılında Milli emlak Müdürlüğü tarafından kültürel faaliyetlerde kullanılmak şartıyla Nevşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. O günden beri restore edilmeyen ve kaderine terk edilen kilisede, geçen haftalarda Fox Tv'de yayınlanacak ‘Emanet’ dizisinin çekimleri yapıldı. İddialara göre çekim ekibi, kilise içerisine yerleştirilemeyen kameraları gerekçe göstererek yapının sütunlarını birbirine bağlayan iki gergi demirini kesti. Kesilen demirler kilise içine bırakıldı.‘Babalarının çiftliği mi?’ Savcılığa suç duyurusunda bulunan Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Mükremin Tokmak, "Demirlerden ikisi elektriğin olmadığı bir yerde 'spiral' kullanılarak kesilmiş. Demirlerin dışarı çıkarılmamış olması hırsızlık ihtimalini düşürüyor" dedi. Tokmak, dizi çekimleriyle ilgili ise "Kapadokya'yı babalarının çiftliği gibi kullanıyorlar. Bu demirlerin kesilmesi durumunda çatı, çok ağır olduğundan mutlaka çöker. Müze Müdürlüğü 'Biz karışamayız' diyor. Bakanlık kiliseyi belediyeye tahsis etmiş ki belediye ise bu bölgede bulunan 3 bin adet eski Rum evlerini kentsel dönüşüm adı altında yıktı. Tahribat çok büyük" diye konuştu. Kilisenin yapısını iyi bilen Nevşehirli restorasyon uzmanı mimar Doğan Onur Araz da kilisede kesilen gergi demirlerinin yapının ayakta durabilmesi için hayati önem taşıdığını belirtti.‘Zaten harabe’ymiş!Dizinin yapımcılığını yürüten Gold Yapım Şirketi yetkilileri ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yapım şirketi yetkililerinden Ahsen Tüzün, ekiplerinin tarihi yapılarda son derece titizlikle çalıştığını belirterek "Kilisede birkaç kez çekim yaptık. Zaten oldukça bakımsız ve harabeyi andıran bir yapı. Tarihi mekânlarda herhangi bir çivi dahi çakmadan, sanat tarihçileriyle çalışıyoruz. Bizle ilgili bir durum değil. Zaten savcılıkta da bu yönde ifade kullandık" diye konuştu. 

Neden Bitiyor Final Yapıyor? Malum tek sebep reytinglerin istenildiği gibi olmaması. İlk bölümleri reytinglerde iyi giden dizi son birkaç haftadır kan kaybediyordu.

Emanet Dizisi Neden yok yayınlanmıyor: Emanet final bölümüyle 24 Kasım Pazartesi 20:00’de FOX’ta.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
izleyici - 3 yıl önce
bölgemizde çekilen ve bölge insanları ile bağdaşmayan, güneydoğu ve doğü kültürünü yansıtan konuları içeren dizilere prim vermeyiniz. bölgemizde hiçbir zaman ağalık egemen olmamıştır. ama burada çekilen her dizide bu konu işleniyor. yapımcılar artık bunu gözardı etmemelidir. yoksa birkaç ayda final yapmak zorunda kalacaklardır. destekleyenler de "bölgemizde çekim yapılsın da nasıl olursa olsun" zihniyetinden vazgeçsinler.
Avatar
hadi - 3 yıl önce
belediye bu meselede müdahil olacaktı ne oldu,yine fos çıktı,hep vitrine oynuyorlar
Avatar
kadir - 3 yıl önce
yöremizle hiç bir şekilde bağdaşmayan tek ortak noktası nevşehirde çekilmesi olan bu tip dizilere prim vermemek gerekki zaten halkımız prim vermemiş.
Avatar
SAYGILAR - 3 yıl önce
sayin i̇zleyi̇ci̇ler fi̇lmi̇n di̇zi̇ni̇n bölgeyada memleketle degerlendi̇rmemeklazim di̇zi̇lerle fi̇li̇m lerle bölgemi̇zi̇n nekadar degerlene cegi̇ öçnemli̇ dokuzkollu canavar yada bazi hayali̇ yaratiklar ameri̇kada yasadigi i̇çi̇nmi̇ ameri̇kan çeki̇mleri̇ pi̇ri̇m yapiyor
Avatar
izleyici - 3 yıl önce @SAYGILAR
farkındaysanız yörede çekilen filmlerde hep aynı içerikle prim yapmaya çalışıyorlar. amerikan filmlerinde uzayda çekilen filmlerin hepsinin konusu aynı mı? ne söylemek istediğimi sizler anladınız.
Avatar
SEVTAP YILDIRIM - 3 yıl önce
siz gidin küçük ağa dizisini yayindan kaldirin bu dizide şiddet var küçük çocuklara küfür öğretiyor şiddet öğretiyor bir an önce bu saçmalik ötesi diziyi kaldirin kanal d sali akşami saat sekizde kaldirin argo kelimeler küfürler aşalamalar her türlü şiddet bu dizide mevcut
Avatar
izleyici - 3 yıl önce
Severek seyrediyorduk ama... finali cok sacma oldu....
Avatar
mehmet polat - 3 yıl önce
Saçma sapan bir final oldu beklentimizi alamadık