banner421
banner461
banner195

Sanatçı Berkant yaşama veda etti

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Samanyolu şarkısının bestekarı sanatçı Berkant yaşama veda etti.

Sanatçı Berkant yaşama veda etti

banner143
banner134

 Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Samanyolu şarkısının bestekarı sanatçı Berkant yaşama veda etti.

 

Sanatçı Berkant FİB Ajans Organizasyon olarak İstanbul Nevşehir Özkonaklılar Pikniğinde davet edilerek Sanatçı dostumuz Yankır ve Grup Avrasya ile birlikte burada mini bir konserde vermişti. Berkant beyefendi kişiliği ve güzel ahlakı ile tüm sevenlerinin gönlünde taht kurmuştu.

Rahmetli Berkant abimize Allahtan rahmet eşine oğluna ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

Samanyolu şarkısıyla gönüllerde yer edinen Türk pop müziğinin ünlü ismi besteci, müzisyen, oyuncu Berkant Akgürgen vefat etti.

 

Sanatçı bir süredir akciğer kanseri teşhisi ile tedavi görüyordu.

 

Berkant Kimdir?

 

31 Aralık 1938'de  Ankara'da doğdu ...

 

Ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdüren Berkant, 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi' nden mezun oldu. İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı.

 

Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı. Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyoluadlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

 

Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Samanyolu adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından Oh Lady Mary adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi. Fakat parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plak olur.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.