banner461
banner195

İthalat Çiftçiyi Öldürür

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, ülkemizde yaşanan patates fiyatlarındaki artışın ardından ithalatın gündeme gelmesinin Patates üreticilerini öldürmek anlamına geleceğini belirtti.

İthalat Çiftçiyi Öldürür
30 Ocak 2014 Perşembe 21:44

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, ülkemizde yaşanan patates fiyatlarındaki artışın ardından ithalatın gündeme gelmesinin Patates üreticilerini öldürmek anlamına geleceğini belirtti.

Türkiye’nin patates ihtiyacını karşılama konusunda bir sıkıntısı bulunmadığını ifade eden Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, “Patates ithalatı çiftçinin ölümü demektir. Türk çiftçisine vurulacak en büyük darbe ithalattır. Bunu gündeme getirenler, çiftçinin girdilerini azaltmayı, üretimini artıracak tedbirleri almayı düşünmesi daha iyi olur. Zira bizim çiftçimiz Avrupa ülkeleri ve çevremizde patates üreten ülkelerle rekabet edebilecek durumda değil. Çünkü bizim çiftçilerimizin girdileri çok pahalı. Öncelikle bunun gündeme alınması ve çiftçinin üretim gücünün desteklenmesi lazım. Bir diğer konuda arz talep dengesini sağlayacak ürün planlamasını mutlaka gündeme getirmeliyiz. Toprak toplulaştırmasıyla da birlikte teknik tarımı teşvik için çaba sarf etmeliyiz. Geçen yıl 300 bin ton civarında patates ihracatı. Üretimi düşük gösteren sebeplerden biri de ihracattaki artıştır. İç piyasaya verilen patatesten 300 bin ton ihracata gittiği için arz dengesi düşük olarak oraya çıktı. Ama geçen sene 3 buçuk milyon tonluk üretim oldu. Bir de 300 bin tonluk ihracat da gerçekleşince açık büyüdü ve fiyatlar ondan dolayı yükseldi. Ama şu anda yine de Ülkemizin patates ihtiyacı karşılamada sorun yok." diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.