banner461
banner195

Nano Teknolojiye Geçmeyen Batacak

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, 2006 yılında dünya genelinde 60 milyar dolar nano teknoloji ürünü satıldığını, 2023 yılında nano teknoloji ürün satışının bir trilyon dolara varacağının beklendiğini vurguladı.

Nano Teknolojiye Geçmeyen Batacak
19 Şubat 2014 Çarşamba 10:11

banner143
banner134
 Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, 2006 yılında dünya genelinde 60 milyar dolar nano teknoloji ürünü satıldığını, 2023 yılında nano teknoloji ürün satışının bir trilyon dolara varacağının beklendiğini vurguladı. Güvenç, nano teknoloji ile iş ve üretim yapanların ayakta kalacağını, dışında kalanların ise yok olmaya mahkûm olduklarını ifade etti. Prof.Dr. Güvenç, “Başbakanımız 'yok mu bir babayiğit, arabayı yapacak' diyor. Babayiğit çıkamaz. Bir kişi çıkacak da Türkiye’de mucize yaratacak. Bunun bu yoldan olamayacağının hala farkında değiller. Bu devletimizin bihaber olduğunu gösteriyor. Babayiğit olan şey, sağlıklı kümedir. Yani sistemdir, ekosistemdir. O ekosistemden ancak inovasyon, patent, marka çıkar.” dedi.Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, 
NevşehirIşadamları ve Sanayicileri Derneği'nin (GESIAD) daveti ile dernek üyesi işadamlarına 'Kümelenme' konulu konferans verdi. Dernek hizmet binasında yapılan konferansta konuşan Güvenç, bilgi üretemeyen, Ar-Ge yapamayan, yeni fikirler ortaya koyamayan yoksul ülkelerin, bu alanda zengin ülkeler ile rekabet edebilmesinin stratejik yolunu kümelenmenin oluşturduğunu belirtti. Prof. Dr. Güvenç, “Kümelenmenin özünde bölgesel kalkınma yatıyor. Bu modeli kendi koşullarımıza uygun olarak planlayabilirsek gelişmiş ülkelerle yarışabiliriz. Kümelenmeyi beceremez isek yoksullukla cebelleşir dururuz.” diye vurguladı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.