banner461
banner195

Sütü Karıştırdılar

Nevşehir Süt Birliği Başkanı Mehmet Turhan, bu aybaşından itibaren ilimizde faaliyet gösteren, süt işleyen iki büyük firmanın, piyasadan süt toplama savaşı ve yetkisi olmadığı halde süt toplama işine soyunan ihtisas birliklerinin de duruma müdahil olması nedeniyle süt piyasasının karıştığını dile getirdi.

Sütü Karıştırdılar
27 Ocak 2014 Pazartesi 09:37

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Süt Birliği Başkanı Mehmet Turhan, bu aybaşından itibaren ilimizde faaliyet gösteren, süt işleyen iki büyük firmanın, piyasadan süt toplama savaşı ve yetkisi olmadığı halde süt toplama işine soyunan ihtisas birliklerinin de duruma müdahil olması nedeniyle süt piyasasının karıştığını dile getirdi.

Bu tür davranışların uzun vadede üreticinin zararına sonuçlar doğuracağına dikkat çeken Nevşehir Süt Birliği Başkanı Mehmet Turhan, Nevşehir Süt Üreticiler Birliği olarak bütün firmaların süt almasından yana olduklarını ifade etti.

Turhan, “2014 Yılı Ocak ayında, Nevşehir’de süt işleyen iki büyük firmanın, piyasadan süt toplama savaşı ve yetkisi olmadığı halde süt toplama işine soyunan ihtisas birliklerinin de duruma müdahil olması, süt piyasasının karışmasına neden olmuştur. Süt piyasasında iki yıldır devam eden istikrarın bu sebeple bozulduğu açıkça görülmüştür. Oysa Süt Üreticileri Merkez Birliğimiz ’inde üye olduğu Ulusal Süt Konseyi sayesinde iyi bir istikrar yakalanmıştı. Eğer bu süt işleyen büyük firmaların amacı, bağcıyı dövmek değil üzüm yemek ise, Ulusal Süt Konseyinin aldığı kararlara uymak kaçınılmaz bir davranış olmalıdır. Birbirine güven esasıyla yazılı olmayan kurallar ile yürüyen bu işleyişin sabit kurallar ile belirlenerek konseyin kararlarına uymayanlar hakkında ciddi yaptırımların olması gerekmektedir. Bizler sivil toplum örgütü olarak üreticilerimizin kazanmasını isteriz, lakin burada kaş yapalım derken göz çıkarmamalıyız. Bizler memleketimizdeki fabrikaların bacaları hep tütsün, hiç kimse işyerini kapatmasın isteriz. Bizler, süt işleyen yerel firmalarımıza hep destek olduk ve de olmaya devam edeceğiz, büyüğün küçüğü ezdiği bir sistem, hiçbir zaman kabul edilemez bir davranıştır. ”Herkes kısmetini yer “ atasözünü hatırlatarak bir çağrıda bulunmak istiyorum. Nevşehir’de süt satın alan büyük firmalar, lütfen bizim sütlerimizle oynamayın! Bu tarz davranışlar kısa vadede üretici gelir getirici faaliyetler olsa da uzun vadede zarar verecektir. Hem üretici hem de yerel mandıralarımız bundan zarar görmemelidir. Bizler, Nevşehir Süt Üreticiler Birliği olarak bütün firmaların süt almasından yanayız. Lakin bu konuda üreticimize zarar verilmesini istemiyoruz. Kısacası alanın razı, satanın razı olduğu büyüğün küçüğü ezmediği, üreticinin mutlaka kazanmış olması dileğiyle herkese bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ömer güçlü - 4 yıl önce
başkanım ben sana hep söylmiştim sen başkanların hasısın adam gibi adamsın egilmeden bükülmeden hep dogruların yanındasın size bir yerel sanayici olarak teşekkür ediyorum allah yolunuzu açık etsin
Avatar
kaymaklılı - 4 yıl önce
allah yar ve yardımcın olsun inş.
Avatar
yönetim - 4 yıl önce
bu karmaşa bazı birlik yönecisi beylerin eseri malesef o birlikte gaz ayagını kurmuşlar acaba şahsi cebimize nasıl daha fazla para kazanırız çabasına girdiler sonuç bu duruma gelmiştir hancı da uygun yolcu da uygun seçimlere az kaldı o gün gelince bunların bütün pisliklerini hep beraber görecegiz
Avatar
Şahin çelikci çumra süt üreticileri birligi başk - 4 yıl önce
Başkanım az bile söylemişsin üst birliklerine ve ulusal süt konseyinde yönetim kuruluna seçilen arkadaşlarımızın sahip oldukları hayvanları olmadıgından süt fiyatıyla ilgilenemiyorlardır
Avatar
ak gençlik - 4 yıl önce
başkanım sonuna kadar arkandayız..parti aday östermezse eğer seni bağımsızdan istiyoruz..kaymaklının sorunlarını senden başkası çözemez.
Avatar
cevaben.... - 4 yıl önce @Şahin çelikci çumra süt üreticileri birligi başk
birde bu başkana sorsaydınya senin hayvanın varmı diye iyi güzel demişsinde övmüş olduğun bu başkanında hayvanı yok nasıl olacak bu iş şimdi.
Avatar
sütçü - 4 yıl önce
sayın başkanım bu üst birlikler süt fiyatını açıklıyor çiftçiler maliyetlerin yüksek olduğunu söylüyor fiyatı beğenmiyor peki mazot 4.600.tl olmuş süt toplayıcısının nakliyesi ni hala ,08.kuruş olduğunu kimse dile getirmiyor. bu konuylada ilgilenirseniz memnun kalırım
Avatar
gülşehirli - 4 yıl önce @cevaben....
başkanım sen doğru yoldasın bu kuyruk acısı olanlar konşacaklardır..devamm..