banner461
banner195

Dikkat! Telefon dolandırıcıları Nevşehir'de yaşlıları hedef alıyor...

Nevşehir'e son bir haftadır dadanan Telefon dolandırıcıları adeta çığırından çıktı! Bugün yaşanan olaylarda binlerce liralık vurgun son anda önlendi.

Dikkat! Telefon dolandırıcıları Nevşehir'de yaşlıları hedef alıyor...
01 Aralık 2017 Cuma 16:35

banner143
banner134
Yaşlıları hedef alan Telefon dolandırıcıları Nevşehir'e kötü Dadandılar... Bugün yaşanan olaylarda binlerce liralık vurgun son anda önlendi.

Nevşehir'de meydana gelen 3 ayrı olayda telefon dolandırıcılarının ağına düşen yaşlı vatandaşlarımız bankadan çektiği parayı havale etmek üzereyken şubede çalışan güvenlik görevlisinin durumu fark etmesi üzerine son anda dolandırılmaktan kurtarıldı. 

Telefonlarından Sözde "komiserim" veya "savcıyım" diyerek aranan var mı? Aman Dikkat ! FİB Haber.Com haber merkezi olarak Bugünde yine Nevşehir'den çok sayıda telefonla dolandırıcılık ihbarları alıyoruz. 


Bugün yaşanan üç ayrı olayda yüklü miktar parayı banka hesabından çekerek dolnadırıclara yatırmak isteyen vatandaşlarımızın imdadına uyanık banka güvenlik görevlileri ve polis mani oldu. 

İşte FİB Haber.Com a yapılan bu konuda taze bir olayı sizlerle paylaşıyoruz... 

Yaşlı olan Annenizi babanızı uyarın..!

Nevşehir'de kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcıların talimatıyla bankaya giden 65 yaşındaki kadının telaşlı tavırlarından şüphelenen güvenlik görevlisi, dolandırıcılığı önledi.

Nevşehir'de giderek artan telefon dolandırıcılığı olaylarına bugün bir yenisi daha eklendi. Son olarak emekli olduğu öğrenilen 78 yaşındaki yaşlı bir vatandaşa, cep telefonu ile ulaşıp kendisini savcı olarak tanıtan dolandırıcı, yaşlı adamın kimlik bilgileri ve banka hesaplarının terör örgütünün eline geçtiğini söyleyerek verdiği hesaba para yatırmasını istedi. Bunun üzerine bankaya giden yaşlı vatandaşımız, hesabından yüklü bir miktar para çekerek, dolandırıcının verdiği hesaba para yatırmak üzere Atatürk bulvarı üzerinde bulunan bir Bankanın şubesine gitti. ATM önünde yaşlı vatandaşımızın sürekli telaşlı bir şekilde telefonla görüşmesi, şubede çalışan güvenlik görevlisinin dikkatini çekti. Güvenlik görevlisi yaşlı amcanın dolandırıla bileceği şüphesiyle polisi aradı. Daha sonra güvenlik görevlisi ve Banka çalışanları, parayı havale etmemesi için ikna etmeye çalıştıkları vatandaşın elinden telefonu alıp kapattılar. Dolandırılmaktan son anda kurtulan yaşlı amcamız, şubeye gelen İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü.
Kendisini telefonla arayan kişinin savcı olarak tanıttığını söyleyen vatandaşımız; “Beni aradılar. Savcı olduğunu belirten kişi telefona başkomiseri verdiğini söyledi. Telefonda 2 kişiyle görüştüm. Bana para miktarı söylemediler. Elimdeki tüm parayı göndermemi istediler. Ben de bankaya geldim. Henüz parayı yatırmamıştım. Banka yetkilileri beni uyardı ve polise haber verdi." diye konuştu

Telefon Dolandırıcıları Daha Çok Yaşlıları Hedef Alıyor
Nevşehir'de kendilerini telefonda polis veya savcı olarak tanıtarak dolandırıcılık yapanlar, şehir dışından gelip dikkati çekmemek için ucuz otellerde kalıp, taksi tutan ve uydu haritalarından yararlanarak kandıracakları kişileri yakınlarındaymış gibi yönlendiren şüphelilerin, kurbanlarını daha çok 60 ve üzeri yaş grubundan seçtikleri belirlendi.

 
Nevşehir Emniyet Müdürülüğü ekipleri son günlerde artan Telefon dolandırıcılığı konusunda titiz çalışmalarını sürdürürken, vatandaşların dolandırıcıların ağına düşmemesi için çalışma yürütüyor.

Genelde Nevşehir de aranarak dolandırılanların ortak senaryosu şöyle;

Telefon Dolandırıcıları ’Fetö’ İle Kandırdı

Nevşehir de bir şahıs kendisini başkomiser diye tanıtarak üç ayrı vatandaşımızı dolandırmak istedi. Nevşehir merkezde ikamet eden biri esnaf biri yaşlı kadın diğeri Nar kasabasından yaşlı bir amcanın cep telefonundan arayan bir kişi, kendisini başkomiser diye tanıttı. Dolandırıcı şahıslar "Sizin kimliğiniz FETÖ'ye karışmış sizi takip ediyoruz 15 gündür. Bankadan hesabınızdan bizizm söylediğimiz hesaba para yatırın yada paraları çekin, paraları poşete koyun gelen polise verin, biz inceleyeceğiz sonra size vereceğiz" dediler. Bu sözlere inanan yaşlı vatandaşlar, söylenilenleri yapmak üzere Nevşehir merkez'deki bir devlet bankasına gittiler. Kulaklarında cep telefonunu bırakmayan ve büyük bir korku içerisinde banka ATM'lerine giden vatandaşları son  anda banka güvenlik görevlileri fark ederek önledi. Yaşlı kadından 10 BinTL, Yaşlı amcadan 50 Bin TL ve diğer esnaftanda yüklü miktar para dolandırıcıların hesabına yatırılmadan ve dolandırıcların bu tuzağına düşürülmeden kurtarıldılar. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.


Son günlerde artan telefon dolandıcılığına karşı vatandaşları uyaran Polis, banka ve PTT şubelerinde güvenliği üst düzeye çıkardılar.

Sakın unutmayın 'Hiçbir hakim, savcı ve polis sizden para istemez,  inanmayın!'Foto:Arşiv 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.