banner461
banner195

Telefon Dolandırıcılığını Nevşehir Polisi Engelledi

Nevşehir'de Polis telefon dolandırıcılığını son anda engelledi.

Telefon Dolandırıcılığını Nevşehir Polisi Engelledi
07 Ağustos 2018 Salı 18:43

banner143
banner134

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Mahmat köyünde yaşayan S.Y.'yi telefonla arayan dolandırıcılar bankaya para yatırması için Nevşehir'deki bir bankaya yönlendirirken, polis ekipleri dolandırıcılığı son anda engelledi.

Edinilen bilgilere göre, Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Mahmat köyünde yaşayan S.Y.'ye telefonda kendini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, bankadaki parasını verilen hesaba yatırmasını istedi. Bunun üzerine Mahmat köyünden Nevşehir'deki bir bankaya gelen S.Y, hesabındaki parayı dolandırıcıların verdiği hesaba yatıracağı sırada polis tarafından durduruldu. Durumu anlayan dolandırıcılar ise telefonu kapattı. 

 Polis merkezine götürülen S.Y, polisin gösterdiği çabaya teşekkür etti. 

Nevşehir Asayiş Büro Amirliği'ne götürülerek ifadesine başvurulan vatandaşımız, kendini polis olarak tanıtan dolandırıcıların, tüm yol boyunca kendisiyle konuştuğunu kaydederek, Hesaplarındaki parayı çek, verdiğim hesaba yatır. Çünkü dolandırıcılar hesaplarını ele geçirmiş, biz polisle operasyon yapıp yakalayacağız' dedi. Nevşehir'e kadar da 45 kilometre boyunca telefonu kapattırmadı. Parayı çektim, yatırmadan önce polis engel oldu. Başıma gelenlerin bir başkasının başına gelmesini istemem diye konuştu.

Dolandırıcıları tespit etmek için polis ekiplerince çalışma başlattı.

Nevşehir Emniyeti Dolandırıcılara Karşı Vatandaşları Uyarı

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü, son günlerde telefon yoluyla gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşı uyardı.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada,Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtıyor. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşların iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırıyor.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara; terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığını anlatıyor.

Dolandırıcılar, soruşturma kapsamında operasyon yürütüldüğünü ifade ederken, zanlıların deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılmasını istiyor.

Telefondaki şahıslar, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşları dolandırıyor.

TEKNOLOJİDEN DE YARARLANIYORLAR

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar, kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşların telefon ekranında 155 Polis İmdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanıyor. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını bile sağlıyorlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına para havale edilmesini ya da para ve altınların çöp kutuları, park veya sokaklara bırakılmasını istiyorlar.

Dolandırıcılar, bu yöntemler dışında, vatandaşların telefon numaralarına 'hediye kazandınız' ya da 'çekiliş kazandınız' gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep ediyor. Ayrıca dolandırıcılar telefonla arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabiliyor.

BUNLARA DİKKAT !

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.