banner461

Saatlerinizi bu gece ileri almayı unutmayın

Dünyada birçok ülke gibi Türkiye, gün ışığından daha gazla yararlanılması için bu pazar yaz saati uygulamasına geçiyor ve saatler 1 saat ileri alınıyor.

banner503
Saatlerinizi bu gece ileri almayı unutmayın
26 Mart 2016 Cumartesi 20:06

banner143
banner134
Türkiye her yıl ilkbahar mevsiminde gün ışığından daha fazla yararlanıp enerjiden tasarruf etmek için yaz saati uygulamasına geçiyor. Uygulama ile birlikte saatler 1 saat ileri alınıyor. Öte yandan memur mesai saatleri de uygulamanın ardından değişiyor.
 
Saatler Ne Zaman İleri Alınacak?
 
Gün ışığından daha fazla yararlanılmasını sağlayan yaz saati uygulamasına 27 Mart 2016 Pazar (cumartesiyi pazara bağlayan gece) saat 03.00’te geçilecek. Yani saatler 03.00’ü gösterdiğinde saatler 1 saat ileri alınacak ve böylelikle saat 04.00 olmuş olacak. Yaz saati uygulamasına geçildiğinde vatandaşlar 1 saat az uyumuş olacak.
 
Memurların Mesai Saati De Değişiyor
 
1 Kasım 2015 tarihindeki kış saati uygulamasının ardından memurların mesai saatleri 08.00 – 12.00, 12.30 – 16.30 olarak belirlenmişti. Yaz saati uygulamasının hayata geçmesiyle birlikte memurların mesai saatinde de değişikliği gidilerek 08.30 – 12.30, 13.00 – 17.00 şeklinde olacak.
 
Telefonlarınızın “Otamatik Ayarla” Kısmını Kontrol Edin
 
Telefonlarınızın tarih – saat ayarlarına girerek “Otamatik ayarla” kısmını kontrol ediniz. Bazı mobil telefonlar yaz saati uygulamasına otomatik olarak geçmektedir. Bu otomatik geçiş birçok vatandaşımız için karışıklığa sebep olmakla birlikte işe geç kalmalara da sebep oluyor. Bu yüzden “Yaz – Kış saati ayarla” kısmı otomatik olan vatandaşlarımızın saat ayarları ile oynamaması germektedir.
 
Mum İsrafını Önlemek İçin İlk Benjamin Franklin Başlattı
 
Benjamin Franklin’i hepimiz Amerikan dolarındaki görseliyle tanıyoruz. Oysa o “Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar” özdeyişinin sahibiydi. Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için imzasız bir mektup yayımladı.
 
1784 yılındaki bu vergi, panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler içermekteydi. Sonradan da saatlerin kışın geri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.