CAMİLERİMİZ ÇEVRESİNİ AYDINLATAN KANDİLLERDİR


Hüsrev Öndegelen

Hüsrev Öndegelen

Okunma 01 Ekim 2020, 15:27

CAMİLERİMİZ ÇEVRESİNİ AYDINLATAN KANDİLLERDİR

Camilerimiz memleketimizin devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan kandilleridir. Minareleri tevhidin sembolü, ezanları şehadetin temeli, mihrap, kürsü ve minberleri hak ve hakikatin sesi, safları huzur ve güvenin teminatıdır. Camilerimiz Rabbimize ibadet ettiğimiz, insanların hidayete çağrıldığı, ilim ve hikmet öğrenilen şerefli mekânlardır. Camilerimiz dini, ilmi ve sosyal hayatın merkezi olmuş; mukaddes, muazzez ve bereketli mekânlardır.

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: ”Gerçek şu ki, insanlar için yapılmış olan ilk ev, âlemlere bir hidayet ve bir bereket kaynağı olan Mekke’deki ev (Kâbe)dir.”(Al-i İmran-96) Ayette zikredilen evden kasıt Kâbe’dir. Kâbe mabet olarak yeryüzünde yapılmış ilk binadır. Beytullah’tır; Rabbimizin evidir. Yeryüzünde inşa edilen her bir mescitte Beytullahın yeryüzündeki şubesi, Mescid-i Nebi ve Mescid-i Aksa’nın kardeşleridir

Camilerimiz yüce dinimiz İslâm’ın sembolüdür. Birlik ve beraberliğimizin de teminatıdır. Bu mübarek mekânlar inanmış gönüller tarafından inşa edilmiştir. Yüce Rabbimiz, bu inanmış gönüllerin özelliklerini bir ayette şöyle bildirmektedir: Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”(Tevbe-18)

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz(SAV) ise bir hadislerinde camilerin inşasına emek verenleri şöyle müjdelemektedir:Her kim Allah için bir mescit bina ederse, Allah ona cennette bu mescidin benzeri (bir köşk) bina eder.”(Müslim,Zühd ve rekâik,44)

Mübarek mekânlar olan camilerimizin hizmetçilerine ise, ecdadımız şu güzel isim ile hitap etmiştir: “Hâdeme-i hayrat” yani din hizmetçileri, Hâdeme-i Hayrat/din hizmetkârları: İmam-hatip, müezzin- kayyım, Kur’an kursu öğreticisi, vaiz, müftü ; beş vakit kurtuluşa çağıran, mihraba can veren, minberden nur saçan, kürsüden ilim, hikmet ve marifetle müminlere yol gösteren din gönüllüleridir.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası' münasebetiyle, tüm din gönüllüsü kardeşlerime; camilerimizi hayatının merkezine taşıyan değerli cemaatimize bu mübarek mabetlere emeği geçen hayır sahiplerine, minnet ve şükranlarımızı arz eder. Rahmet-i Rahman'a kavuşmuş Hademe-i hayrata da Cenab-ı Mevla'dan rahmet ve mağfiret niyaz ederim.

HÜSREV ÖNDEGELEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.