banner461

Hacıbektaş Karaburç'ta köylülerden maden ocağı tepkisi...

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburç Köyü’nde açılacak olan maden ocağına karşı tepki var.

banner503
Hacıbektaş Karaburç'ta köylülerden maden ocağı tepkisi...
01 Ekim 2020 Perşembe 18:25

banner143
banner134

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne bağlı Karaburç Köyünde maden ocağı açılacak olması nedeniyle bir araya gelen köy sakinleri tepkilerini Cumartesi günü yapacakları basın toplantısı ile kamuoyuna duyurmayı planlıyorlar.

2016 yılından günümüze arama ruhsatı ve işletme izinleri verilen maden ocağı Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburç Köyü’nde köylülerin büyük tepkisine yol açtı.

Köyümüzde maden ocağı istemiyoruz...

Maden ocağın kendi köylerini de kapsadığını Eylül Ayı başında öğrendiklerini idia eden Karaburç Köyü halkı hızlıca örgütlenerek, maden sahasına karşı koymak ve hukuki mücadele başlatmak üzere Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu’nu oluşturup mücadele çağrısı yaptı. 

Köyde, şehirlerde ve yurtdışında yaşayan köylülerden büyük bir destek alan platform öncülüğünde geçen hafta dava süreci başlatıldı.

Çalışmalarına fiili olarak başlanan maden ocağı eğer durdurulmazsa zamanla Karaburç ve Karaburna Köylerine doğru genişleyerek devam edecek. Bölgedeki su kaynakları ve toprağı zehirlenerek talan olacak köylüler, kayaların bölgede yaşam için ne kadar önemli olduğunu anlatacak. 

Tarım ve hayvancılığın geliştiği ve temel geçim kaynağı olduğu, yaygın bir şekilde hububat ve üzüm yetiştiriciliğinin yapıldığı köyde, sadece küçükbaş hayvanların ekonomik değerinin bile madenin kendisinden üç kat daha değerli olduğunun ifade eden köylüler, madenin bütün mera alanlarını talan edeceğinden hayvancılığı da bitireceğinin altını çiziyor.

ÇED Raporu “Çevresel Etki Değerlendirmesine Gerek Yoktur” şeklinde verilen maden ocağının hem Karaburç hem de Karaburna köylerinde yaşamı tehdit ettiğini söyleyerek, Doğa ve yaşamlarını korumak isteyen Karaburçlular 3 Ekim Cumartesi günü bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini duyrdular.

3 Ekim Cumartesi günü Saat 12:30’da Karaburç Köyü meydanında toplanacak köylüler, traktör ve araçlarla maden sahasının bulunduğu bölgeye intikal edecek ve Karaburna asfaltında basın açıklaması yapılacağını duyurdu...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.