banner461

Nevşehir Deprem Bölgesi mi? Nevşehir'de Deprem Riski Var Mı?

Manisa, Ankara ve Elazığ ile birlikte son günlerde depremlere odaklandık. Peki, Nevşehir'de Deprem Riski Var Mı? Olası bir depremde Nevşehir'de kaç bina ayakta kalır ? İşte Nevşehir’de Oluşabilecek Deprem Risk Analizi...

banner503
Nevşehir Deprem Bölgesi mi? Nevşehir'de Deprem Riski Var Mı?
25 Ocak 2020 Cumartesi 08:55

banner143
banner134

Manisa, Ankara ve Elazığ ile birlikte son günlerde depremlere odaklandık. Ülke genelinde, olası bir büyük depremde meydana gelebilecek hasar ve depreme karşı vatandaşların ne yapacağı konuşuluyor. 

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, yerin 10 kilometre derinliğinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman başta olmak üzere ilimiz Nevşehir'de de hissedildi.

24 Ocak 2020 Cuma akşamı saat: 20.55'te yaşanan 6.8 büyüklüğünde ki deprem sonrası 228 artçı şok yaşanan Elazığ depremi sonrası 25 Ocak 2020 Cumartesi Saat 07.00 itibariyle Elazığ’da 16 vatandaşımız, Malatya’da ise 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 922 olarak kayıtlara geçirildi.

Yine depremin ardından 100 den fazla bina yıkıldı yüzlerce binalar ise hasar gördü... Peki, Nevşehir'de Deprem Riski Var Mı? Aynı şekilde Nevşehir'de de olası bir deprem yaşanması durumunda ne gibi hasar meydana geleceği ve binaların sağlamlığı ise merak konusu.

‘DEPREM BÖLGELERİ HARİTASI DEĞİŞTİ’

23 yıl sonra deprem haritasının değiştiğini belirten uzmanlar, buna göre 1996 resmi deprem bölgeleri haritasında 1. derecede en yüksek deprem riski taşıyan Kırşehir'in, yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle deprem tehlikesi açısından en tehlikesiz illerden biri haline geldi. Haritaya göre komşumuz Aksaray'ın ise deprem tehlikesi yükseldi.

Nevşehir'de deprem tehlikesi var mı ?

NEVŞEHİR 3. ve 4. DERECE DEPREM ALANI 

Nevşehir İline baktığımızda ise bölgenin 4. Derece deprem kuşağında yer aldığını görmekteyiz. Bu demek oluyor ki Nevşehir ve bölgesi Türkiye sınırları içerisinde depreme karşı riski en düşük olan iller arasında yer almaktadır. Ancak bu durum hiçbir şekilde deprem olmaz şeklinde yorumlanmamalıdır. https://deprem.afad.gov.tr/ sitesinden tarihte Nevşehir’de 4 şiddeti üzerinde bir depreme baktığımızda 27/05/1900 tarihinde 4.3 şiddetinde deprem olduğu kayıtlara geçmiştir. Bu tarihten sonra 4 şiddeti üzerinde büyük bir depreme resmi kayıtlarda rastlanmamıştır. Nevşehir’de hissedilen depremlerin büyük çoğunluğu çevre illerde oluşan depremlerden kaynaklanmıştır.

Yeni deprem haritasına göre ilimiz Nevşehir: Büyük bir kısmı 3., geri kalan kısmı 4. derece deprem bölgesinde yer alıyor.  Buna göre Nevşehir'in deprem riskinden uzak olduğu belirtildi.  

NEVŞEHİR: 3. ve 4. derece deprem bölgesi alanı ile ülkemizde deprem riski an az olan iller arasında gösteriliyor.  

Nevşehir ilimizin deprem riskinin uzak ihtaimal olmasıyla Türkiye de güvenli bölgeler arasında gösteriliyor...Her ne kadar ilimizde büyük boyutlu deprem beklenmese de ufak çaplıda olsa depremler gerçekleşiyor.

Nevşehir'de en büyük deprem 4.3 ile 1900 senesinde oldu.

Yukarıdaki verileri inceleyerek Nevşehir’de şiddetli deprem riskinin diğer İllere görece çok daha az olduğunu söyleyebiliriz. Yine de deprem riskine karşı her zaman temkinli olunmalı, özellikle ilkokul ve ortaokul ve liselerde deprem tatbikatları ve korunma eğitimleri kararlılıkla verilmelidir. Yapılaşmalara dikkat edilmeli, riskli alanlara yerleşim yerleri kurulmamalıdır.

NEVŞEHİR’DE Kİ BİNALAR NE DURUMDA?
Son zamanlarda yaşanan İstanbul depremi sonrası binalar yıkılınca akla Nevşehir'de ki binaların durumunun ne olduğu sorusu geldi. İlimiz genelinde çok katlı binalarında bulunması hatta bazı binaların dere yataklarına yakın olması gibi durumlar söz konusu. Aynı şekilde özellikle il merkezinde bulunan eski binaların durumu ise merak konusu. Bu manada gerek eski binaların gerekse merkezde ki yüksek katlı binaların durumlarının ne olduğu ise bilinmiyor. 

Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri almak gerekiyor.

Allah (CC) Ülkemizi Felaketlerden Ve Afetlerden Korusun... 

AFAD’ın 2019 yılında güncelleyip yürürlüğe giren “Türkiye Deprem Haritası”na baktığımızda koyu kırmızı ile görünen alanlar birinci derece deprem bölgesi olup Kuzey Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu Deprem kuşakları görünmektedir. Bu bölgelerde oluşacak depremler büyük afetlere yol açabilmektedir. 1999 yılında olan 7.4 şiddetindeki Adapazarı depremi 1.derece deprem kuşağında gerçekleşmiştir. Yaklaşık 250 senede bir yaklaşık 7.5 şiddetinde olan İstanbul depremleri de yine 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır.
Haritada koyudan açık renge doğru gidildikçe sırasıyla 2. 3. ve 4. derece deprem bölgeleri görünmektedir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.