banner461
banner195

Altınyıldız Koleji’nde Sanatla Dolu Üç Gün

Genç kuşağın üretken yazarı İpek Ongun Altınyıldız Koleji’nde…

Altınyıldız Koleji’nde Sanatla Dolu Üç Gün
10 Ekim 2013 Perşembe 18:26

banner143
banner134

 Genç kuşağın üretken yazarı İpek Ongun Altınyıldız Koleji’nde…

10.10.2013 tarihinde okulumuza gelen İpek Ongun, İlköğretim Kurumu Müdürü Mehmet Eravcı ve öğrenciler tarafından karşılandı.

Okulumuz konferans salonunda söyleşisini gerçekleştiren İpek Ongun, öğrencilerle yaptığı keyifli sohbetin ardından, sorulara cevap verdi. Sonrasında kantinde kitaplarını imzalayan yazar, öğrencilerin yoğun ilgisinden memnun kaldığını ifade etti.

Altınyıldız Koleji İlköğretim Kurumu binasını da çok beğendiğini ifade eden Ongun, yapılan organizasyondan dolayı Altınyıldız Kolejlilere teşekkürlerini iletti.

Kitap stantlarını gezerek, öğrencilerle sohbet eden Ongun, Öğle yemeğini de Altınyıldız Koleji’nde yemiştir.

Söyleşisinde, öğrencilere okumanın faydaları üzerine bilgiler veren Ongun, söyleşi sonrasında günün anısına Kurum Müdürü Mehmet Eravcı tarafından hediye edilen Atatürk Portresini aldı.

Altınyıldız Koleji’ndeki öğrencilerin yoğun ilgisi, kitap sevgisi ve misafirperverliğinden çok etkilendiğini belirten yazar, kendisine bu imkânı sağlayan başta Kurum Müdürü Mehmet Eravcı olmak üzere tüm Altınyıldız Kolejlilere teşekkürlerini iletmiş ve en kısa zamanda yeniden gelmek istediğini belirterek okulumuzdan ayrılmıştır.

 

İPEK ONGUN’UN ÖZGEÇMİŞİ

 

İpek Ongun (d. 07 Ocak 1942, Ankara)

1961 yılında Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü'nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980'de yayımlanan Mektup Arkadaşları'yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.

Bunların ardından yayımlanan Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri adlı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.

Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşam kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmak amacıyla bir üçleme yazdı. Adları sırasıyla Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitaplar Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı çalışmalar nedeniyle Rotary Kulübü'nün Toros, Akdeniz ve Tarabya kolları tarafından 1995-1996,  2003-2004 ve 2006 yıllarında kendisine "Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi.

1998 yılında da Oriflame firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi. Bunlara ek olarak, yazarın çeşitli okul ve derneklerce verilmiş ödülleri de bulunmaktadır.

Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan; Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı ve son olarak da Hayat Devam Ediyor kitaplarını yazdı.

Sabah gazetesindeki yazılarını Yarım Elma Gönül Alma ve Sabah Parıltıları adlı iki kitapta topladı. 2005 yılında, Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar adlı kitabı yayımlandı.

 

 

 

 Bir yazar olarak İpek Ongun'un çıkış noktası "gence hizmet"tir.

Önce kitabı ve okumayı sevdirerek, sonra ise sorgulayarak düşünen bir kafaya sahip olmanın önemini vurgulayarak; bu arada da yaşama kültürünü geliştirip, yaşama sevinci ve bilinci taşımanın önemini belirterek, özetle; hayatın önce gencin kendisine, sonra da başkalarına bir anlam ifade etmesi konusunda bir farkındalık yaratarak gençlere hizmet sunmaya çalışmaktadır.

Evli ve iki genç kadın annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.

İpek Ongun Eserleri

* Mektup Arkadaşları

* Kamp Arkadaşları

* Afacanlar Çetesi

* Yaş On Yedi

* Bir Pırıltıdır Yaşamak

* Bu Hayat Sizin

* Lütfen Beni Anla

* Yarım Elma Gönül Alma

* Sabah Akşamları

* Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar

* Bir Genç Kızın Gizli Defteri

* Arkadaşlar Arasında

* Kendi Ayakları Üstünde

* Adım Adım Hayata

* İşte Hayat

* Şimdi Düğün Zamanı

* Hayat Devam Ediyor

* Günler Akıp Giderken


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.