banner461
banner195

Altınyıldız Liseleri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarına Ev Sahipliği Yapıyor.

Altınyıldız Fen, Anadolu, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Matematik Olimpiyatlarına Katılıyor

Altınyıldız Liseleri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarına Ev Sahipliği Yapıyor.
07 Mart 2018 Çarşamba 09:41

banner143
banner134
2018 yılında 268 sınav merkezinde, 65 ayrı şehirde, 1106 okulda, 60 Bin 323 öğrencinin katılacağı Uluslararası Lise Matematik Olimpiyatları 17 Mart 2018 Cumartesi günü Saat 10.00'da Altınyıldız Lise kampüsünde yapılacak.
 
Altınyıldız Eğitim Kurumları Liseleri olarak, yıllardır öğrencilerimizi  ulusal ve uluslar arası bilimsel etkinliklere katılmalarını teşvik etmekteyiz. Bilimsel düşünen, araştıran ve sorgulayan nesiller yetiştirme hedefi ve gayreti içerisindeyiz.
 
Uluslararası KANGURU Matematik Olimpiyatları Lise Yarışmalarına hem öğrencilerimiz katılacak, hem de olimpiyatlara Altınyıldız Liseleri ev sahipliği yapacak.
Altınyıldız Fen ve Anadolu Liseleri 9,10,11, ve 12. Sınıf öğrencilerinin katılacağı Uluslararası Matematik yarışması 17 Mart 2018 Cumartesi Saat 10.00’da okulumuzda uygulanacaktır.
 
Üniversite sınavlarında yıllardır Matematik sorularının tamamını yaparak Türkiye 1.si olan Şampiyon öğrencileri yetiştiren Altınyıldız Liseleri Matematik Zümresi Uluslararası Matematik Yarışmalarında öğrencilerinden başarılı sonuçlar bekliyor.
 
Kanguru Matematik Ailesi kimlerden oluşuyor?
Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak 80 ülkede uygulanıyor. Derneğin kurucu ve yöneticileri Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akdemisyen ve matematikçilerden oluşuyor. Kanguru Matematik Sınavı uygulandığı ülkelerde genellikle Üniversiteler, Matematik Dernekleri, akademisyenler ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından organize ediliyor. Türkiye'de Kanguru Matematik Sınavını Organize edenler yine farklı üniversitelerden ve okullardan akademisyen ve öğretmenlerden oluşuyor.
 
Kanguru Matematik Yarışmasında Amaç
Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.
Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.
 
Tarihçe
1991 yılında AndreDeledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (AssociationKangourouSansFrontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan GregorDolinar yürütmektedir. Prof. GregorDolinar aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 80'den fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.
 
Ülkemizde Kanguru
Türkiye’de Kanguru sınavı şimdiye kadar yaygın bir şekilde uygulanmadı. Buna rağmen Avrupa ülkeleriyle ilişkileri olan kimi okullar bu sınavlara diğer ülkeler üzerinden kayıt olarak girmekte ve önemli başarılar elde etmekteydi. Bu da ortaya garip bir durum çıkarmaktaydı: Türkiye’den katılan öğrenciler başka ülkeler adına, başka dilde sınavlara giriyordu. Sınırlı sayıda öğrenci ile katıldığımız eski yarışmalardan alınan önemli başarılar ve bu başarılar ile ilgili yapılan yayınlar bu sınavın belli oranda tanınmasına da yol açtı. Türkiye'nin farklı illerindeki çeşitli okullardan matematik öğretmenleri ve farklı üniversitelerden akademisyenleri Kanguru Matematik sınavını Türkiye'ye kazandırmak için girişimde bulunarak sınavın Türkiye'de uygulanmasının yolunu açtılar. Şimdi artık Türkiye’de de Kanguru sınavı Türkçe olarak organize edilmeye başladı. 2015 yılında gerçekleştirilen, duyurusu sınırlı olarak yapılan, pilot uygulamaya tüm Türkiye'den 13 bine yakın öğrenci katıldı. 2016 yılında ise katılımcı okul ve öğrenci sayısı 27 bine yaklaşmıştır. 2016 yılında Kanguru sınavı Türkiye'de 30 ilden fazla ilde uygulanarak önemli bir yaygınlık kazanmıştır. 2017 Sınavına ise 51 ilden 400'den fazla okul katılmıştır. Katılan öğrenci sayısı 2017 yılında 35 bine yaklaşmıştır. 2018 yılında 60 bin öğrencinin katılacağı tesbit edilmiştir.
 
Altınyıldız Liseleri’nin Nevşehir’de Liselerde  tek Sınav Merkezi olması ve sınavın okulumuzda uygulaması bu önemli akademik çalışmanın Türkiye’de de gelişmesine destek vermemiz açısından önemli olacaktır. Matematik yarışmasına katılacak olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.
 
01.02.2018
Özel Altınyıldız Eğitim Kurumları


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.