banner461

Anadolu Mektebi, Necip Fazıl'ı Nevşehir'de yad etti...

Anadolu Mektebi’nin 5. yazar olarak belirlediği Türk düşünce ve edebiyat hayatına damga vuran Necip Fazıl Kısakürek, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Anadolu Mektebi, Necip Fazıl'ı Nevşehir'de yad etti...
09 Ekim 2019 Çarşamba 14:30

banner143
banner134

Nevşehir Valiliği, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle 8-10 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen etkinliğin açılışı NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı. Açılışa; eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, protokol üyeleri, 12 farklı şehirden panelist öğrenciler, Nevşehir genelinden okul idarecileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı.   

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Anadolu Mektebi tanıtım filminin gösterimiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir yaptı. Demir, “Necip Fazıl'ın eserleriyle estetiği, inancıyla din ve ahlaka ışık tutmaya çalışan, sesiyle sözüyle yaşamaya devam eden fikir hayatına yazı ve hitabet kudretiyle yön vermiş bir üstattır. İlmin, bilimin ön plana çıkacağı bir gençlik yetiştirmek için çok büyük mücadele vermiştir. Bu nedenle davasının çilesini çekmiş büyük bir mütefekkirdir. Üstadın geride bıraktığı dev külliyatla ömrünü verdiği fikir mücadelesiyle siyasi ve tarihi incelemeleri ile aksiyonuyla, şiir anlayışıyla edebiyatın gönlünde her zaman yer alacaktır” diye konuştu.

Açılışta konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, "Necip Fazıl Kısakürek'i gençlere anlatmak hepimizin görevidir" dedi.  Başkan Arı, “Milli ve manevi duygularımızın gelişmesinde ciddi katkıları olan milli ve manevi gelişimimize katkı sağlayan yazarlarımızdan oluşan yazar grubumuzun kitaplarını okumak ve onlarla alakalı çıktılar sunarak gençlerin ve Anadolu insanının zihinsel gelişimine katkı sağlamak için oluşturulan Anadolu Mektebi'nin bu anlamlı çalışması ve bu çalışmayı Türkiye'nin dört bir yanına bütün şehirlerimize yaygınlaştırma çabalarından dolayı başta Sayın Bakanımız olmak üzere emeği geçen tüm dostlarımızı tebrik ediyorum. Anadolu insanının zihinsel ve fiziksel gelişimini özellikle de genç kardeşlerimizin tamamlaması için milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkaran yazarlarımızın ve üstatlarımızın haksızlığı ve zulme karşı başkaldırmayı Anadolu insanına ve gençlere öğreten, özellikle Necip Fazıl Kısakürek üstat başta olmak üzere tüm  yazarlarımızın zihnimizive dünyaya bakışımızı geliştirmemizdeki katkılarını gençlerimize anlatmak hepimizin vazifesidir” dedi.

Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı aynı zamanda Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise "Necip Fazıl ile ilgili Anadolu Mektebi okumalarının sonucu olarak 2 bin 500'ün üzerinde öğrencilerimiz bu faaliyeti tamamladı" dedi. Güçlü, “Necip Fazıl ile ilgili Anadolu Mektebi okumalarının sonucu olarak 2 bin 500'ün üzerinde öğrencilerimiz bu faaliyeti tamamladı. Ve anladıkları Necip Fazıl'ı Düzce'de daha sonra Van'da bugün de farklı illerden gelen 40 öğrencimiz Nevşehir'de onu anlatmaya başlayacak. Kendi yaşlarındaki öğrenci arkadaşlarına genç neslin Necip Fazıl'ı tanıtması çok büyük bir olaydır. Çünkü bir büyük insanı anlamak ve tanımak dünyayı anlamak gibidir. Necip Fazıl bu topraklarda kendi aslına dönüşün öncüsü bir insandır. Milletin sözcüsüdür. Dolayısıyla bu öğrenciler için Necip Fazıl'ı okumak ve anlamak aslında kendi hayatlarının en önemli dönüm noktası anlamına gelebilir. Onlar için yıldızın parladığını düşünüyorum. Ben Türkiye'deki Anadolu Mektebi'nin  faaliyetlerini30'un üzerinde ilde yürütüyorum. Öğrencilerimizin okuma konusunda ne bir ön yargıları vardır ne de isteksizliği. Sadece biz büyüklerin bu konuda ihmalkarlıkları sonucu böyle bir kanaat oluşmuştur. Anadolu Mektebi bugün Türkiye'nin çok değişik bölgelerinde çok sayıda ilde bu öğrencilere çok zor bir okuma programını sunuyor ve onlarda bunu severek yapıyorlar” diye konuştu.

Panelist Öğrenciler Necip Fazıl Kısakürek’i Anlattı

Açılış konuşmalarının ardından başkanlığını Anadolu Mektebi Aksaray İl Koordinatörü Ayşe Karaman’ın yaptığı ve Ali Anıl Şener, Rana Sarı, İpek Arısoy ve Kübra Bıçakçı’nın konuşmacı olarak katıldığı panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan öğrenciler, Necip Fazıl Kısakürek ve eserlerine dair katılımcılara bilgi verdi. 

Panel yapılan değerlendirme konuşmalarının ardından panelist öğrencilere teşekkür belgelerinin ve hediyelerinin verilmesiyle birlikte, etkinliğin düzenlenmesine katkı ve destekte bulunanlara da plaketlerinin takdimiyle son buldu.

Nevşehir Hacı bektaş Veli Üniversitesi Damat İbrahim Paşa Yerleşkesi Karavezir Kondre Salonunda düzenlenen açılış programına Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ve çok sayıda protokol üyeleri ile öğrenciler katıldı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz; ‘Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek’ programında Nevşehir Hacı bektaş Veli Üniversitesi ev sahipliğinde özümüzü konuştuk. Türkiye, değerleri ve gücüyle bir devdir. Vakit, şahlanma vaktidir.

“Sen bir devsin, yükü ağırdır devin!
Kalk ayağa, dimdik doğrul ve sevin!”
(Necip Fazıl Kısakürek)


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.