banner461
banner195

“Bas parayı, seç hocayı”

500 TL'ye Veliler Öğretmen Seçiyor, Yönetmeliğe aykırı davranan okula neden göz yumuluyor.

“Bas parayı, seç hocayı”
07 Eylül 2017 Perşembe 16:10

banner143
banner134
500 TL'ye Velilere Öğretmen Seçiyor, Yönetmeliğe aykırı davranan okula neden göz yumuluyor. 
Torpil yapanda yaptıranda kul hakkına girmiyormu ?
Milli Eğitim Bakanlığı, “Kayıt kabul döneminde velilerden hiçbir ad altında aidat ve bağış alınmayacak” uyarısına rağmen yeni eğitim dönemi öncesi öğrenci velilerinin korkulu rüyası haline gelen kayıt parası uygulaması Nevşehir'de, “Bas parayı, seç hocayı” uygulamasına dönüştü.

Velilerden kuru kuruya bağış istemek yerine paralı öğretmen tercihi uygulaması başlatan bazı okullar, eğitim anlayışı ile ön plana çıkan başarılı öğretmenlerin isimlerini kullanarak sınıf, öğretmenler odası, konferans salonu, tuvalet gibi alanlardaki sözde eksikleri gideriyor, tadilat yapıyor.

ALT SINIR 500 LİRA
Paralı öğretmen tercihi yaptıran okulların, Okul yönetimi tadilat ve masa, sandalye eksiklerinin giderilmesi için 500 lira alt sınırla velilere öğretmen tercihi hakkı sunuyor. Ancak velilerden istenen para okul aile birliğine değil, okul müdürü tarafından yönlendiriliyor.


KURA ÇEKMEK ZORUNLU
Okullarında öğretmen tercihi yapmak gibi bir durum söz konusu değil. Hangi öğretmenin hangi sınıflarda ders vereceği kura yöntemi ile belirlenir. Bunun dışında bir uygulama yönetmeliklere aykırı.  Ama bu işi fırsata çeviren allahtan korkmayan okul müdürleri tabiri caizse at oynatıyor. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Rukiye - 11 ay önce
Bence bi okulun en önemli ihtiyacı çok temiz ve kullanımı en pratik olan wc ler bunun için de ne kadar gerekiyorsa harcanmalı önce sağlık
Avatar
Ahmed - 11 ay önce
Kura çekin.muhteremler
Avatar
Aaaa - 11 ay önce
Alinan paranin ne icin kullanildigini zaten yazmisiniz. Hic kimsenin milletin parasinda gözü olduğunu düşünmüyorum. Lutfen haber yaparken daha insafli olun. Elestiri yaparken haber olsun diye yapmayin. Ben de bir ogretmenim sene icerisinde ogrenciler icin ne kadar cok seye ihtiyacimiz oldugunu siz bilemezseniz. Bence bunu yapmadan once siradan bir okula gidip bir ihtiyacini karsilayin. O zaman belki anlarsiniz.
Avatar
Abuziddin - 11 ay önce
Şeffaf velileri çağırun.
Çekin kuranızı.
O kadar...
Avatar
BAŞKAN - 11 ay önce
Okullara gidip benim çocuğumu şu öğretmene yazın demeyi biliyoruz. Yapılmadığı zaman araya büyükleri sokmayıda biliyoruz.İdareci arkadaşlara aba altından sopada gösteriyoruz. Sonra bizden okula bağış istediler ağıdı yakıyoruz.Ağıdı yakanda bağışı yapan değil,çocuğunu istediği öğretmene yazdıramayan.
Avatar
www - 11 ay önce
çekilen kura tüm velilerin önünde değil nedense kendi aralarında çekiliyor. hangi okullarin hangi öğretmenlerin paralı olduğunu da herkes biliyor. paran yoksa yaşama zihniyeti