banner461
banner195

Bekçi: ''Üniversite-Sanayi İşbirliği Önceliklerimiz Arasında''

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. İsmail Bekci basın açıklaması yayımladı. Bekçi, önceliklerinin Üniversite-Sanayi İşbirliği olduğunu belirtirken açıklamasına şu şekilde devam etti.

Bekçi: ''Üniversite-Sanayi İşbirliği Önceliklerimiz Arasında''
14 Temmuz 2016 Perşembe 16:01

banner143
banner134
''Ülkemizde üniversite-sanayi işbirliğinin maalesef yeterince tesis edilemediği ve işletilemediği görülmektedir. Özellikle Nevşehir ilimizde bu durum daha belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Üniversitemizin bilgi birikimi ve elinde bulundurduğu teknolojinin, ilimizdeki sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda, ürüne ya da sürece dönüştürülerek sanayiye aktarılması yoluyla ticarileşmesine katkı sağlanması, sanayicilerimize yeni ürünler üretilmesi, mevcut ürünlerin geliştirilmesi, ürün kalite ve standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi için projeler hazırlanması ve sanayicilerimizin devlet desteklerinden daha fazla pay alması başlıca amaçlarımızdandır.
Bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürebilmek için de üniversitelere ve sanayiye önemli görevler düşmektedir. Üniversitelerin temel görevi bir yandan eğitim ve öğretim hizmetleri vermek, diğer yandan da temel ve uygulamalı alanlarda araştırmalar yaparak ülke ve bölgesinin ekonomik seviyesinin yükseltmesine katkı sağlamaktır. Temel ve Uygulamalı alanlarda araştırmalar yapan Mühendislik Mimarlık Fakültemizdeki öğretim üyeleri ile sanayicilerimizi sık sık buluşturmak ve neler yapılabileceğinin söyleşilerini düzenleyerek faaliyet planı oluşturmanın Üniversitemizin öncelikli görevlerinden olduğu düşüncesindeyiz. Yine bu bağlamda Mühendislik Fakültemizde özellikle de Makine ve İnşaat Bölümlerimizi en kısa sürede faaliyete geçirerek ihtiya yetişmiş elemanları sağlamayı planlamaktayız. Ayrıca Acıgöl Organize ve özel organize sanayimizde ara eleman ihtiyacını karşılamak için Acıgöl Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunu kurmak ve en kısa sürede faaliyete geçirmek bölge sanayimizi ciddi anlamda rahatlatacaktır.
Her alanda süratli bir değişimin yaşandığı günümüzde ülkeler kendi imkânlarıyla refah seviyelerini yükseltmek istemekte ve bu çerçevede eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında ilk sıralarda yer almak istemektedir. Biz de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak ülkemizin ve bölgemizin bu yöndeki her türlü talebine imkânlarımız oranında destek vererek nitelikli insan ve yüksek teknolojiye sahip olunması için elimizden gelenleri yapmayı taahhüt etmekteyiz.'' dedi.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ali ali - 2 yıl önce
Hocam secilince sanayi işbirliği destek bu kelimelerin tamamını unutur bircok ünv de oldugu gibi akademisyen degerli hocalarımız üreticiye imalatcıya destek vermek kelimelerini yan yana kullanmaz
Avatar
Pegasus - 2 yıl önce
İsmail Bekçi hocamı, sahip olduğu vizyon, ve diğer adaylardan farklı olarak geliştirdiği misyon için tebrik ederim. Diğer adaylardan farklı olarak sadece kendisi ya da üniversite için değil, Nevşehir'imiz için de çalışacağını açık açık söylüyor. Bu söylem, üniversite yönetiminin de desteği ve teşviki ile başarılamayacak bir iş değil.