banner461
banner195

Ehl-İ Beyt’in Yasında Ve Muharrem Lokmasında Canlarla

Muharrem ayı genel olarak İslam dünyası için, lokal anlamda ise Alevi-Bektaşi inançlı topluluklar için son derece önem taşıyan bir aydır.

Ehl-İ Beyt’in Yasında Ve Muharrem Lokmasında Canlarla
28 Eylül 2017 Perşembe 11:03

banner143
banner134
Muharrem ayı genel olarak İslam dünyası için, lokal anlamda ise Alevi-Bektaşi inançlı topluluklar için son derece önem taşıyan bir aydır. Hicri takvimin başlangıcını da kapsayan muharrem ayı tarihi süreçte birçok önemli inançsal olayın  ve hikmetin yaşandığı bir aydır. 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela’da iki cihanın güneşi, efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’nın iki mübarek torunundan biri olan İmam Hüseyin efendimizin aile fertleri ile beraber Yezid tarafından katledilişinden dolayı binlerce yıl boyunca genel olarak tüm İslam alemi fakat özellikle Alevi-Bektaşi inançlı topluluklar bu tarihte yaşanan bu elim ve acı olayı unutmamış, Ehl-i beyt’in yasını tutmuş, acısını yüreğinde hissetmiştir. Binlerce yıl boyunca Horasan’dan Balkanlar’a tüm Avrasya coğrafyasında Alevi-Bektaşi inançlı topluluklar muharrem ayında oruç tutmuş, kurban kesmiş ve Kerbela katliamının acısını günümüze kadar taşımıştır.
Bu bağlamda 13. yüzyıldan beri Alevi-Bektaşi inançlı topluluklar için inançsal merkez olan Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda, 30 Eylül 2017 tarihinde, Anadolu ve Balkanlar’da  Alevi-Bektaşi inancının temsilciliğini yapan ocak dedeleri, Bektaşi babaları ve kurum temsilcileri ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin bir “Muharrem Lokması” buluşması gerçekleşecektir. Etkinlik kamuoyuna saygıyla duyurulur.
“ ŞEHİT DÜŞTÜ İMAMLARIN SERDARI

                                        ARŞA ÇIKTI EHL-İ BEYT’İN AVAZI

                                        TAKTİRDE YAZILMIŞ YAZILAN YAZI

                                        AH SENİN DERTLERİN YA İMAM HÜSEYİN”

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.