banner461
banner195

Genç Birlik’ten Eğitime Büyük Duyarlılık

Nevşehir’de hemen hemen her alanda son yıllarda isminden sıkça bahsettiren Genç Birlik, Eğitime gösterdiği duyarlılıkla da birçok Sivil Toplum Kuruluşunun gösteremediği duyarlılığı gösteriyor.

Genç Birlik’ten Eğitime Büyük Duyarlılık
03 Aralık 2015 Perşembe 13:50

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’de hemen hemen her alanda son yıllarda isminden sıkça bahsettiren Genç Birlik, Eğitime gösterdiği duyarlılıkla da birçok Sivil Toplum Kuruluşunun gösteremediği duyarlılığı gösteriyor.


Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunan Namık Kemal İlkokulunda öğretmen ve öğrencilerinin el birliği yaparak kurmayı planladıkları kütüphaneye Genç Birlik Nevşehir Şubesi de önemli ölçüde kitap desteği sağladı.

Genç Birlik Nevşehir Şube Başkanı Oğuzhan Alkan ve Başkan Yardımcısı Şevket Sarıtosun Derinkuyu Namık Kemal İlkokulundan gelen talep doğrultusunda okula 1000 adet çocuk kitabı hediye etti.

Nevşehir’de Genç Birlik Teşkilatları olarak geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın eğitimine büyük önem verdiklerine dikkat çeken Alkan, “Derinkuyu Namık Kemal İlkokulunda Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin fedakar çalışmaları ile başlatılan Kütüphanemizi Kuruyoruz çalışmasına bizlerde destek olmak istedik. Oluşturulacak olan bu kütüphanenin çocuklarımıza faydalı olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimizi bu çalışmalarından dolayı kutluyoruz” dedi.

Kütüphaneler neden önemlidir....?

Kütüphaneler her ne kadar yerini internete bırakmış gibi görünsede ihtiyacımız olan bilgiyi her zaman doğru olarak bulamayız internette hayatımızı oldukça kolaylaştırmıştır ancak yinede kütüphanenin gölgesinde kalacaktır insanlar tarih boyu bilgiye ihtiyaç duymuşlardır sağlık,dil,din,edebiyat,tarih bunu bize en iyi şekilde kitaplar sunabilir ünlü yazarların kitaplarını sansürsüz şekilde okuyabiliriz geçmiş tarihlerden kullanılan bazı metodları günümüze uyarlayabilir onlardan ders alabiliriz örnek alınacak bir kişinin hayatını kendi dilinden öğrenebiliriz yani kısacası insanın ihtiyacı olan bilgiye en doğru şekilde bizi kütüphaneler hazırlar.

Kitap Kurdu Olmak

Kitap okumak eğlencelerin en güzeli ve en gizemlisidir. Okurken hem eğlenir hem de öğrenirsin. Evimde, çevremizde,  kitap yok, çok pahalı, nasıl okuyabilirim demeyin. Sahaflar var.

Okuyacak bir şeyler bulun Çevremizde o kadar çok okunacak nesneler var ki… Gazete, dergi, takvim vs. gibi. Yine de yok! Bulamadım diyorsanız: Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) inen ilk ayeti düşününüz. Yaratan Rabbinin adıyla oku. (Alak (İkra)suresi / 1)Veyahut Ünlü Türk mutasavvıfı “Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi: Okunacak en büyük kitap insandır.”sözünden ibret alınız. Kendinizi Okuyunuz. İsteyen dağı delmiş Ergenekon’dan çıkmış. İlk etapta, akıcı, az sayfalı bir kitap yani hikâye kitabı seçiniz! Önemli olan; seçtiğiniz eserin size yeni bir başlangıç sağlaması.

Günlük Okuma Alışkanlığınız Olsun

Okumak için kararlı ve azimli olunuz. Evet! Hemen şimdi, günde 20 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 20 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 20 dakika sonra ne yapmak istiyorsanız onu yapınız. Okuyoruz durumunuzu alışkanlık haline getirdiniz. Zamanla günlük 20 dakikalık okuma alışkanlığının fazlalaştığının bile farkına varmadan bir kitap kurdu olursunuz.

Ya Sıkıldıysanız

Kitaba başladınız. Kitaba bir türlü ısınamadınız, sıkıldınız veya bitiremeyecek gibi hisse kapıldınız Kendinizi suçlamayınız ve korkmayınız! Bu durum normal bir hadisedir. Birçok kitap kurdunun başına böyle hadiseler gelmiştir Birçok kitap kurdu, her başladığı kitabı bitirememiştir. ‘İlla ki bu kitabı bitireceğim’ baskısıyla da kitap okunmaz. Demek ki o kitap size göre değilmiş… Bu tip durumlar kitap okuma alışkanlığı kazanma başlangıçlarında; kitap kurdu olduktan sonra da, olabilir. Sizler yeniden tekrar tekrar deneyiniz. Bu durumun hiçbir önemi yok. Ta ki; istediğiniz kitap türünü buluncaya kadar. Hemen yeni bir kitaba başlayın.

Okuyoruz alışkanlığı kazanmak için sizi dinlendiren bir nesneyi yanınıza alabilirsiniz. Evde iseniz; kendinize okuma yeri belirleyebilirsiniz. Bunun gibi birçok nedenler size okuma alışkanlığı kazandırmada yardımcı olabilir. 

 Kitap seçmelerinde; güvendiğiniz şahısların önerdiği kitapları göz önünde bulundurabiliriz. İlginizi çekebilecek konuları önceden bir kenara not ederseniz; kitap alırken bu notlardan faydalanabilirsiniz. ‘Okuma listeleri’ oluşturabilir. Başlangıçta bu listeye uygun kitapları okuyarak, hemen şimdi yeniden bir başlangıç yapabilirsiniz…

Farkınızı Fark Ettirmek

 Okumayanlarla, ‘Okumaya vaktim olmuyor” diyenlerin birbirlerinden hiçbir hiç bir farkı yoktur! Alışkanlık gülü koklamaya benzer. Gözümüzün önünde, elimizin altında olsa bile, hakiki gülü bulmak ise zordur. Zor! Koklama vakti geldi... Hemen şimdi, yeniden yeni bir başlangıç yapıyoruz. Okuyoruz.

Olumsuz düşünmeye hayır! Düsturunuz olsun. Eğlenmek, iyi bir vakit geçirmek istiyorsanız okuyunuz. Okudukça farkı fark edeceksiniz. Kitap, güzellikleri sunar. Her canlı gibi bizim de güzele ve güzelliğe ihtiyacımız var.

Unutmayınız. Zamanla okuyoruz zevkinin doruklarına çıkacaksınız. Kendime soruyorum? “Okuyoruz” alternatifi nedir? Koskocaman bir Hiç…Oku ki! Kelime hazinen çoğalsın. Oku ki! Hitabetin güzelleşsin.

Kaidemiz Ne Olmalı?

Okuyoruz alışkanlığınızı asla bozmayınız. Başladığınız kitabı zorla bitirmeye devam etmeyiniz. Bu sevmediğiniz bir yiyeceği yemeye benzer. Başlangıçta akıcı olmayan, kitaplarla asla okuma alışkanlığı kazanmaya çalışmayın. Bu merdivenleri üçer, dörder çıkmaya benzer.

Günlük 20 dakikalık okuma alışkanlığınızı birkaç gün sonra fazlalaştırmaya kalkmayınız. Bu sizi baskı altına alabilir ve okuyoruz alışkanlığını bırakmak için bir bahane nedeni olabilir. Siz isteseniz de istemeseniz de, okuyoruz süreniz zamanla siz farkına varmadan fazlalaşacaktır.

Okulumuz Namık Kemal İlkokulu, Kitap toplama kampanyası başlatmıştır. Öğrenciler evlerindeki kitapları okula getirdiler.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.