banner461
banner195

Hacı Bektaş Veli Sempozyumu Sona Erdi

Uluslararası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü, Barış ve Gençlik Festivali ile Hoşgörü ve Barış Sempozyumu Sona Erdi‏

Hacı Bektaş Veli Sempozyumu Sona Erdi
12 Ekim 2015 Pazartesi 17:15

banner143
banner134
 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘1. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü, Barış ve Gençlik Festivali’ ile ‘2. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Hoşgörü ve Barış Sempozyumu’ sona erdi.

Üniversitemiz Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü tarafından Üniversitemiz Prof. Dr. Filiz Kılıç Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde, yerli ve yabancı birçok bilim insanı ve sanatçının katılımlarıyla gerçekleştirilen festival ve sempozyum kapanış oturumu ile sona erdi.

100’ün üzerinde başvuru alan ve 56 bildirinin kabul edildiği sempozyumun kapanış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç yaptı. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından birbirinden değerli bildirileri ile sempozyuma katılan konuklara teşekkür eden Rektörümüz Kılıç,  “Şunu öncelikle bildirmek isterim ki, bu dolu dolu geçen sempozyumumuz Üniversitemiz bünyesinde yeni kurulan Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitümüzün ilk büyük sempozyumudur. Ayrıca bizim Enstitümüz ‘Hacı Bektaş Veli’ adını taşıyan ve ‘Alevilik - Bektaşilik’ üzerinde çalışmalar yapmak adına kurulmuş Türkiye’deki ilk ve tek enstitüdür. İnşallah enstitü olarak önümüzdeki dönemlerde akademik kadromuzu güçlendirerek sosyal ve bilimsel çalışmalara hız vereceğiz” dedi.

Rektörümüz Kılıç “Siz değerli katılımcılarımızın iki gün boyunca bizlerle paylaştığı birbirinden değerli bildirileri sempozyumumuza renk kattı. Bizzat oturumlara katılan biri olarak gerçekten de ‘Alevilik - Bektaşilik’ konusunda bilmediğimiz ve üzerine düşmemiz gereken bir çok konunun olduğunu gördük. Sizlerin bilimsel anlamda yaptığınız bu çalışmalar sonunda ortaya koyduğunuz bildirileriniz gerek enstitümüze, gerekse bu alanda yapılan çalışmalara büyük katkı sağlayacaktır. Sizlere sempozyumumuza katılımlarınızdan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Düzenlenen sempozyum ve festival kapsamında Üniversitemiz Halk Oyunları Ekibi, Grup Müştak Tebriz, VocaVoice Müzik Gurubu, Tahtacı Semah Ekibi ile Albayraklar Müzik Grubu sahne aldı. Grupların sergiledikleri birbirinden güzel gösteriler ve müzik dinletileri ile katılımcıların unutulmaz dakikalar yaşadığı sempozyum ve festival, bölge gezisi ile son buldu. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.