banner461
banner195

Kardelen Koleji'nde Obezite Konulu Seminer Düzenlendi

Nevşehir Özel Kardelen Koleji'nde Halk Sağlığı uzmanları tarafından obezite konulu bir seminer verildi

Kardelen Koleji'nde Obezite Konulu Seminer Düzenlendi
13 Aralık 2013 Cuma 11:14

banner143
banner134

Özel Kardelen Koleji'nde Halk Sağlığı uzmanları tarafından obezite konulu seminer verildi. Özel Kardelen Koleji Fen ve Anadolu lisesi öğrencilerine yönelik verilen obezite konulu seminer yaklaşık bir saat sürdü.

Özel Kardelen Koleji2nde obezite konulu seminerde “Ekmek değişimlerinde 15 gram, meyve değişimlerinde ise her bir porsiyon 15 gram karbonhidrat içerir. Her ana ve ara öğünde tüketilen karbonhidrat miktarı uyumlu olmalı olmalıdır. Ara öğünlerdeki karbonhidrat miktarı yaklaşık 15 gram olmalı gece ara öğünü ise 30 gramı aşmamalıdır” dedi. 
Yüksek yağ alımının, emilimi yavaşlattığı için kan şekerinin yükselmesine sebep olduğunu belirtilirken“Vücutta her besin öğesi sonunda glikoza dönüştüğü için fazla alınan protein de kan şekerinde yükselmeye sebep oluyor. Karbonhidrat içermeyen et grubu ve yağ grubu tek seferde 100 gramdan fazla tüketilirse 15 gram olarak hesaplanmalı” açıklamalarında bulunuldu. 
Bunun için yemeklerimizde tuzu azaltabildiğimiz kadar azaltmalıyız. İnsanın günde en az 2 litre suya ihtiyaç vardır. Nasıl ki elimiz kirlendiğinde çay, kola diğer sıvılarla yıkayamıyorsak, susadığımız zamanda suyun dışında susuzluğumuzu hiç bir şeyle gideremeyiz. Şeker hastalığında böbrek hastalıklarının gelişmemesi için diyabette oluşan sıvı kaybına dikkat edilmelidir. Böbrekler balık gibidir, susuz kalınca ölürler. Kısaca diyabetle yaşamı öğrenmek, sağlıklı yaşamak demektir ifadeleri kullanıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.