banner461
banner195

Kardelenli LGS Şampiyonundan 88 Doğru Cevap

Kardelen Koleji Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Cesur Akün, 90 sorudan 88’ini doğru cevaplayarak ilimizde en iyi sonucu ulaşan öğrenci oldu.

Kardelenli LGS Şampiyonundan 88 Doğru Cevap
07 Haziran 2018 Perşembe 11:23

banner143
banner134

Henüz resmi açıklamalar bulunmazken Cesur Akün’ün İl Birincisi olmasına keskin gözü ile bakılıyor. Son yıllarda güçlenen kadrosuyla büyük başarı gösteren Kardelen Ortaokulu çok sayıda öğrencisini Fen Liselerine yerleştirmesiyle de dikkat çekiyor.
2015-2016 öğretim yılında da İlimizde tek tam puan alarak derece elde eden Hüseyin Kaan Özdemir de Kardelen Koleji öğrencisiydi. Aynı yıl sınava katılan 76 öğrenciden 61’ini Fen Liselerine yerleştiren Kardelen Ortaokulu geçen yıl da 103 öğrencisinden 79 öğrencisini Fen Liseleri ve aynı puan aralığındaki okullara yerleştirerek TEOG sınavlarında da adından söz ettirmişti. 
Kardelenli Şampiyonları yetiştiren öğretmenler başarı sırlarını şöyle paylaştı;
Kardelen Koleji Türkçe Zümre Öğretmenleri, LGS Sözel Bölümde yer alan sorular ile ilgili şunları söylediler;
“Türkçe sorularını bir önceki sınav sistemiyle karşılaştırdığımızda soru tiplerinde farklılık olduğu görülmektedir. Sınavda okuma, anlama ve yorumlama becerisi ile beraber sözel mantık ve ortak yorumlama üzerinde çoklu sorulara yer verilerek akıl yürütme becerisinin de ölçüldüğü ortaya çıkmıştır.
Geçmiş sınavlarda bir paragraf üzerinden tek bir yorum sorusu sorulurken bu sınav uzun bir metin üzerinden çoklu sorulara yer verildiği görülmüştür.
Dil bilgisi soruları, kazanımları kavramış olmayı gerektiren ayırt edici özelliğe sahip olup konuya hâkim öğrencilerin çözebileceği, cevabı net olan sorulardır.”
Atatürk İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük sorularını değerlendiren Kardelen Koleji Tarih Öğretmenleri şunları dile getirdiler; 
“Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorularını içerik bakımından incelediğimizde soruların kazanımlara uygun, açık ve anlaşılır olduğu görülmüştür. 
Sınavdaki konu dağılımı tüm üniteleri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Düzenli tekrar yapmış, temel kavramlara hakim ve geçmiş yılların sorularını çözen öğrencilerin zorlanmadığı doğrudan bilgiyi değil, bilgiyi yorumlatan, sorgulatan bir sınav ile karşılaşıldığı görülmüştür.”
LGS’de yer verilen yabancı dil soruları ile ilgili konuşan Kardelen Koleji Yabancı Dil Zümre Öğretmenleri ; 
“ İngilizce de açık, anlaşılır ve 8. Sınıf kazanımlarına uygun sorular sorulmuştur. Soruların dağılımı 1. Ve 2. Dönem konularını kapsamaktadır. Önceki yıllarda olduğu gibi ilk 8 ailesine 9. Ve 10. Ünitelerden soru sorulmamıştır. TEOG sınavlarının aksine bu sene ilk olarak soru yönergeleri İngilizce olarak verilmiştir. Geçmiş yıllarda yapılan TEOG sınavları ile bu sınav karşılaştırıldığında resimlerin kullanıldığı soru sayısının arttığı görülmüştür. 
Öğrencilerin kelime bilgisinin yüksek olması beklenmiştir. Genel olarak sorular kelime bilgisine sahip öğrenciler tarafından kolayca çözülebilmiştir.
Okuma parçasında TEOG sisteminde olduğu gibi kafa karıştırması beklenen ifadeler kullanışmış, şıklarda da çeldiriciler güçlü seçilerek öğrencilerin bu sorularda hata yapması beklenmiştir.
Düzenli bir çalışma programına sahip olan öğrencilerin doğru yanıtlara ulaşmakta zorlanmadığı görülmüştür.” Dediler. 
Kardelen Koleji Matematik Zümre Öğretmenlerinin LGS değerlendirmesi ile şu şekilde oldu; 
 “LGS matematik soruları sınavın belirleyicisi oldu. Matematik testinin tamamı göz önüne alındığında öğrencilerden okuduğunu anlaması, analiz etmesi ve yaptı çıkarımlarla çözüme ulaşması beklenmektedir. 
TEOG sınavıyla kıyasladığımızda bir soru içerisinde birden fazla kazanımın sorgulandığı sorular bu sınavın çoğunluğunu oluşturmaktadır. Üç yanlışın bir doğruyu götüreceğini bilen öğrenciler yetiştiremediği soruları boş bırakmayı tercih etmişlerdir.  Sınavda “en az ve en çok” ifadelerinin sıklıkla yer alması, soru köklerinin ve işlem adımlarının uzunluğundan dolayı öğrenciler matematik testinde zorlanmış ve zaman problemi yaşamışlardır.”
Fen Bilimleri Soruları hakkında konuşan Kardelen Koleji Fen Bilimleri Zümre Öğretmenleri ise 
“Sorular konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmış deneysel içeriğe sahip olan soru tiplerinin ağırlıkta olduğu bir sınavdı. Soru metinleri anlaşılır bir dile yazılmış olup konuya hakim olmanın yanı sıra; okuma, anlama ve yorumlama gücünün de ölçüldüğü sorulara yer verilmiştir. 
Fen bilimleri sınavı, gündemi takip eden ve kazanımları günlük yaşantısıyla ilişkilendirebilen öğrencilere avantaj sağlayan, deneysel içeriğe sahip sorulardan oluşan bir sınav olmuştur. Konu dağılımları orantılı olarak hazırlanmıştır. TEOG’a göre daha eleyici bir sınav olmuştur. Matematik dersi sorularının sayısal mantığa dayanan uzun sorular olmasından dolayı öğrenciler fen bilimleri dersinde süre sıkıntısı yaşamıştır.” İfadelerini kullandılar. 

Özel Kardelen Ortaokulu olarak zorluk derecesi yüksek olan bu sınavda öğrencilerimiz sözel bölümden % 93, sayısal bölümden ise % 71 oranında başarı elde ettikleri görülmüştür. 
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.