banner461
banner195

Kardelenli Öğrenciler Hırvatistan’dan Döndü

Kardelen Eğitim Kurumları öğrencileri Erasmus+ kapsamında gittikleri Hırvatistan turundan döndü.

Kardelenli Öğrenciler Hırvatistan’dan Döndü
19 Nisan 2016 Salı 12:06

banner143
Kardelenli Öğrenciler Hırvatistan’dan Döndü
İlgili Galeriye Git
banner134
3 Nisan Pazar günü Hırvatistan’a giden Kardelenli öğrenciler yaklaşık 1 hafta boyunca Hırvatistan’da erasmus kapsamında birçok etkinlikte yer alarak farklı kültürleri tanıma fırsatı buldu.
Birçok Avrupa ülkesinin yer aldığı Erasmus ile her ülkenin öğrencileri hem farklı kültürleri tanıma hem de kendi kültürlerini tanıtabilme şansı yakalıyor. Kardelenli öğrencilerde bu kapsamda geleneksel yemeklerimizi, geleneksel sporlarımızı Erasmus+ kapsamında yer aldığı etkinlik ve yarışmalarda tüm katılımcı olan ülkelerin öğrencilerine tanıttı.
Hırvatistan turundan dönen kardelenli öğrenciler Kerem AYDIN, İbrahim Samet İKMAN, Zehra Cisem ÇAMOĞLU ve Elif BUDAK  Erasmus kapsamındaki Hırvatistan ziyaretlerinden edindikleri izlenimleri şu şekilde aktardılar; ‘’İlk kez yurtdışında bir yere gitme fırsatı yakaladık. Bu anlamda bize bu fırsatı sağlayan okulumuza, öğretmen ve idarecilerimize öncelikle teşekkür ederiz. Farklı bir ülke farklı insanlar faklı kültürler tanıyabilme fırsatı bulduğumuz bu gezide bizi en çok etkileyen ve şaşırtan şey farklı kültürler ile özellikle Hırvatistan kültürü ile olan ortak özelliklerimizdi. Bizlere karşı misafirperver yaklaşımları ve bizim geleneksel yemeklerimiz ile benzer yemeklerinin varoluşu bizleri oldukça şaşırttı. Mesela baklava sadece bizim kültürümüzün öğesi sanarken Hırvatistanlı bir ailenin bizlere hazırlayıp ikramda bulunduğu baklava oldukça bizim baklavamıza benzerdi. Hırvatistan gezisinden edindiğimiz diğer bir şeyde Hırvatistan sokakların temizliğinin, doğasının korunmasında insanların göstermiş olduğu hassasiyetti. Yemyeşil bir doğa ve tertemiz sokaklar ama hiçbir yerde çöp toplayan bir çalışan yoktu. İnsanların bu konuda göstermiş oldukları hassasiyet bizi çok etkilerken artık bizim de çevremizi korumamız anlamında daha hassas olmamız gerektiğini ve bu konuda elimizden geleni yapmamız gerektiğini anladık. Bu gezi sayesinde hem İngilizcemizi geliştirme fırsatı hem de birçok farklı ülke insanı ile tanışabilmeyi hem de Türkiye’miz dışında farklı bir ülkeyi görebilme şansı yakaladık. Bize bu şansı tanıyan öğretmenlerimize ve okulumuza tekrar çok teşekkür ediyor Kardelenli olmanın ayrıcalığı yaşıyoruz.’’
Kardelenli öğrenciler Hırvatistan turundaki izlenimlerini bu şekilde aktarırken öğrenciler Kardelen Eğitim Kurumlarında okumanın bir ayrıcalık olduğunu ve bu ayrıcalıklar ile kendilerini her anlamda geliştirebildiklerini de dile getirdiler.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.