banner461
banner195

‘Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meallerine Eleştirel Bir Yaklaşım’ Konulu Konferans

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından ‘Kur’an’ın Türkçe Meallerine Eleştirel Bir Yaklaşım’ konulu konferans düzenlendi.

‘Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meallerine Eleştirel Bir Yaklaşım’ Konulu Konferans
04 Aralık 2014 Perşembe 14:28

banner143
banner134

 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından ‘Kur’an’ın Türkçe Meallerine Eleştirel Bir Yaklaşım’ konulu konferans düzenlendi.

Üniversitemiz Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisi Kubbe Altında düzenlenen ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Kur’an-ın, ayetlerinin tefekkür edilmesini, anlaşılmasını ve sunduğu ilkelere göre tevhid temeline dayalı ahlakî bir toplum oluşturulmasını muhataplarından isteyen bir rehber olduğunu söyledi. Durmuş, Arapça bilmeyenler için, ayetlerin ne demek istediğini anlamanın en başta gelen yolu, sağlıklı Kur’an meallerine/çevirilerine başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Durmuş konuşmasında, “Özellikle Cumhuriyetle birlikte, ülkemizde Kur’an’ın Türkçe çevirileri giderek hız kazanmış ve pek çok meal yazılmıştır. Nicelik olarak sayıları 200’ü bulan, hemen her gün piyasaya bir yenisi sürülen bu meallerin ekseriyetinin nitelikleri, pek çok açıdan özellikle de Türkçe açısından yeterli düzeyde olmadığı mevcut meallerde görülmektedir” dedi.

Durmuş devamında “Kur’an’da yer alan kimi sözcük ve deyimlerin zayi edilmesinin temel sebebi harfî çeviri tekniği ile yapılmış olmasıdır. Kur’an’da harfî tercüme tekniği ile çevrilmesi asla mümkün olmayan pek çok ayet vardır. Özellikle deyimsel ve mecazî ifadeler bunun en çarpıcı örneklerini oluşturmaktadır. Arapçanın aslî ve vazgeçilmez bir özelliğini oluşturan ve en mükemmel şekline de Kur’an’da ulaşılan îcâz, çevirmenlerin göz önünde bulundurmak zorunda olduğu çok önemli bir husustur. Bu nedenle çevirmenler, Kur’an’ın indiği önemdeki dilbilime ilişkin kullanışları esas almalı, bu yapılmadığı veya lafzî çeviri yöntemi uygulandığı takdirde söz konusu özgün ifade, çeviri yapılmakla orijinal anlamını kaybeder ve çoğu zaman anlamsız sözcükler yığını haline gelebilir. Bunun yanı sıra Türkçeyi, Arapçayı iyi kullanamamak, bağlama dikkat etmemek gibi hususlar da anlamın ve mesajın kaybolmasına neden olabilmektedir” diye konuştu.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.