banner461

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Nevşehir'de okul açtı

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Hayırsever Hacı Asım Atabilen ve ailesi tarafından yaptırılan "Hacı Asım Atabilen" İlkokulunu'nun açılışını yaptı.

banner503
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Nevşehir'de okul açtı
08 Eylül 2019 Pazar 19:50

banner143
banner134

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hayırsever iş insanı H. Asım Atabilen ’in Nevşehir merkez Güzelyurt mahallesinde yaptırdığı ilkokulun açılışını yaparak Nevşehir Belediyesi tarafından 2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Okula gelişinde öğrencilerin büyük ilgisi ile karşılaşan Selçuk, Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen  ‘Nevşehir'de Okullar Pırıl ile Açılıyor’ Programına katıldı. TRT Çocuk kanalının sevilen kahramanı Pırıl ve arkadaşlarının gösterisini bir süre protokol yetkilileri ile birlikte izleyen Bakan Selçuk, öğrenciler ve Pırıl ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Selçuk'un katılımda gerçekleştirilen açılış törenine Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, AK Parti Nevşehir İl Başkanı M.Rauf Yanar, Nevşehirli Hayırsever İş adamı Hacı Asım Atabilen, Ümit Atabilen, ailesi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, protokol üyeleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. 

Programda hayırsever iş insanı H. Asım Atabilen adına bir konuşma yapan oğlu Ümit Atabilen, Bakan Selçuk ve Nevşehir protokolüne katılımlarından dolayı teşekkür etti. Babası H. Asım Atabilen ‘in yıllardır en büyük hayalinin okul ve cami yaptırmak olduğunu ifade eden Ümit Atabilen, “Babamın en büyük arzularından biri olan okul yaptırma isteği nihayet gerçekleşti. Okulun hemen yanında bulunan caminin inşaatı ise sürüyor. O da kısa sürede açılacak. Bundan dolayı Atabilen ailesi olarak çok mutluyuz” dedi.

Belediye Başkanı Rasim Arı ise;  ülkemizin aydınlık geleceğinin teminatı olan evlatlarımızı, okuyan, araştıran, geleceğe dair hedefleri olan, bilgi üreten ve değerlendiren, teknolojik ve kültürel gelişmelere açık bireyler olarak yetiştirmenin asli görevlerinden biri olduğunu ifade etti. Arı, “Bilgi ve teknoloji çağında bugün bilgi ekonomisinden, akıllı ekonomiden bahsediyoruz. Bilgiyi elinde tutanın iktidar olduğu ve medeniyeti yönettiği bir dönemde yaşıyoruz.  Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişirken, çağın şartları ve öne çıkardığı değerler, bilgi iletişim teknolojilerini üst seviyede kullanabilen, hızlı değişim sürecine ayak uydurabilen bir yapıda olmamızı zorunlu kılıyor. Bu yüzden, değişen ve gelişen zamanı yakalamamız ve bu değişimi yönetmemiz gerekiyor. Çağın gerisinde kalmayan, sürekli büyüyen ve kalkınan bir Türkiye için, ülkemizi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri yapmak adına, evlatlarımızı en güzel şekilde yetiştirmek için Nevşehir Belediyesi olarak, eğitim camiamızın her zaman yanında olacağımızın da altını çizmek isterim. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, yarınlarımız. Onların eğitimlerine katkıda bulunmak yarınlarımıza katkıda bulunmak demektir ve eğitime her fırsatta desteğimizi sürdüreceğiz. “ diye konuştu.

Nevşehir’de çocukların, gençlerin eğitimine destek vermek ve onlar arasından vizyon sahibi, milli değerlerine bağlı, erdemli bireyler yetiştirmek hedefiyle yola çıktıkları önemli projeleri olduğundan bahseden Arı, bunları da en kısa zamanda hayata geçireceklerini ve belediye olarak eğitime katkılarının artarak süreceğini vurguladı. Arı şöyle konuştu,

“ Eğitime yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır; insana yapılan yatırım ülke geleceğine yapılan yatırımdır düsturuyla, devletimizin yaptığı okulların yanında, eğitime büyük katkı veren hayırseverlerimize ve özellikle Hacı Asım Atabilen İlkokulumuzu ilimize kazandırdığı için değerli işadamı Ümit Atabilen kardeşime de ayrıca teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Nadide birer çiçek olan yavrularımızı en iyi şekilde yetiştireceğinize olan inancım tamdır. Sizleri bu kutsal görevinizden dolayı tebrik ediyor, yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.  Ve geleceğimizin güvencesi sevgili öğrencilerim, çocuklarım; Sizler yarınlarımızın umudusunuz. Anne, babalarınız ve öğretmenleriniz, sizleri bilimi ve teknolojiyi kullanan, araştıran, sorunlara çözüm üreten bireyler olarak yetiştirmek için her türlü fedakârlığı yapıyorlar. Sizler de bunları çok önemsemeli ve sunulan bu imkânları en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.  Yapılan fedakârlıkları unutmayarak derslerinize daha çok çalışacaksınız ki; ülkemizin geleceğine sahip çıkacaksınız. Ben de belediye başkanı olmaktan önce sizlerin bir ağabeyi olarak her zaman yanınızda ve destekçiniz olacağım.”

Arı’nın ardından konuşan AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe’de, ülkemizin arzuladığı çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasının en önemli yolunun eğitim olduğunu ifade ederek eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olacağını vurguladı. Menekşe, “Zaten dinimizin de ilk emri okumak. Güçlü Türkiye’nin oluşmasında eğitime ve eğitim yatırımına büyük önem veriyoruz. Eğitim tıpkı ekmek, su gibi en önemli ihtiyaçlarımızdan bir tanesi. Ülkemiz dünyanın en yoğun genç nüfuslarından biri ne sahip ve bizleri, ülkemizi arzuladığımız seviyeye bu gençlerimiz, alacakları eğitimlerle taşıyacaklar. Ben onlara çok güveniyorum.” dedi.

AK Parti Milletvekili Mustafa Açıkgöz ise, hayırsever Atabilen ailesine eğitime yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Nevşehirli hayırseverlerin son yıllarda eğitime ciddi katkılar sunduklarını ve bundan da gurur duyduklarını ifade eden Açıkgöz, “Nevşehir artık hayırseverleri ile de adından söz ettiren bir il oldu. Hemen hemen tüm ilçelerimizde, her bir mahallemizde hayırseverlerimizin katkılarını görüyoruz. Bu şehrimiz ve bizler için gurur kaynağı.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Açıkgöz'ün Nevşehir "Hacı Asım Atabilen" İlkokulu Açılışı Konuşmasını İzlemek İçin TIKLAYINIZ!

Törende son olarak konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta, hayırseverlerin eğitime yaptıkları katkıları çok önemsediklerini ifade ederek Atabilen ailesini kutladı. Atabilen ailesi tarafından eğitime kazandırılan bu okulda yetişecek olan gençlerin Türkiye’yi gelecek hedeflere taşıyacak bireyler olacağını söyleyen Bakan Selçuk, “Herkesin parası olabilir ama herkes hayır yapamaz. Bu nedenle H. Asım Atabilen ve ailesini kutluyorum ve onlara teşekkür ediyorum. Bu okulda eğitim görecek ve sonrasında mezun olacak olan gençlerimizin hepimizin gurur duyacağı, sadece ülkemizde değil yurt dışında da büyük başarılara imza atmasını diliyorum. Eminim ki burada eğitim görecek tüm çocuklarımız ve aileleri Atabilen ailesini her zaman şükranla anacak.” dedi.

Konuşmaların ardından okulun açılış kurdelası Bakan Ziya Selçuk, Nevşehir protokolü ve hayırsever Atabilen ailesi fertleri tarafından kesildi.

Bakan Selçuk açılışın ardında okulu gezerek öğretmenler ve veliler ile bir süre sohbet etti. Okul açılışının ardından ise Bakan Ziya Selçuk ve Belediye Başkanı Rasim Arı, okul ön kısmında oluşturulan alana birlikte fidan dikti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.