banner461

Mustafa Çalışkan İlkokulu 5 Ülkeden Gelen Erasmus Misafirlerini Ağırladı

NEVŞEHİR-Merkez Mustafa Çalışkan İlkokulu’nun ‘‘Mathematics With Games and Fun In All Europe’’ adlı Erasmus+ projesi kapsamında 5 ülkeden 32 öğretmen ve öğrenciye ev sahipliği yapılarak 17-21 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye hareketliliği gerçekleştirildi.

banner503
Mustafa Çalışkan İlkokulu 5 Ülkeden Gelen Erasmus Misafirlerini Ağırladı
23 Kasım 2019 Cumartesi 09:19

banner143
banner134

Erasmus+ KA229 programı çerçevesinde T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibe ile desteklenen projenin ilk hareketliliği kapsamında Mustafa Çalışkan İlkokulu’na ziyarette bulunuldu.

Erasmus+ Okullararası Değişim Ortaklıkları ''Mathematics With Games and Fun In All Europe'' adlı Erasmus+ projesi kapsamında İtalya, Polonya, Romanya, Litvanya ve Hırvatistan’dan gelen 32 öğretmen ve öğrenci Mustafa Çalışkan İlkokulu ev sahipliğinde ağırlandı. Projeden sorumlu İngilizce Öğretmeni Fitnat Tavacı tarafından hazırlanan ve kabul edilen ‘‘Tüm Avrupa’da Oyunlarla Eğlenceli Matematik’’ konulu, AB Erasmus+ Programı Stratejik Okul Ortaklıkları (KA229) alanında İtalya, Polonya, Romanya, Litvanya ve Hırvatistan ortaklı projenin ilk hareketliliği 17-21 Kasım 2019 tarihlerinde Nevşehir’de gerçekleştirildi.

Proje kapsamında eğlenceli matematik oyunları, sergiler, kısa filmler, üniversite ziyaretleri ile öğrencilerin matematik dersine ilgi ve motivasyonları arttırılacaktır. İlkokul çağındaki 9-11 yaş grubu için hazırlanan projedeki nihai hedef, pisa sınavlarında ortak ülkelerin matematik dersindeki başarı oranını arttırmaktır. Aynı zamanda proje süresince öğrenciler uluslararası boyutta kültürlerarası etkileşim ve farkındalık kazanıp, Avrupa Birliği'nin çok dilli ve çok kültürlü yapısı hakkında fikir sahibi olacaklardır. Bu konuda Mustafa Çalışkan İlkokulu Müdürü Mehmet HAMEŞ ‘‘Okulumuz adına büyük önem verdiğimiz Uluslararası Projeler kapsamında okulumuzda yürütülen Erasmus+ projemiz; ülkemizi, ilimizi ve okulumuzu yurtiçi ve yurtdışında temsil ederek tanıtımlarına katkı sağlayacaktır. Okulumuz 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında da proje tabanlı eğitimi hayata geçirerek başarılarına devam edecektir. Erasmus+ projemiz okulumuz eğitimine hayırlı olsun. Projede emeği geçen İngilizce Öğretmeni Proje Koordinatörü Fitnat TAVACI’ya teşekkür eder, başarılar dilerim.’’ diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Projenin açılış programında mehter takımıyla karşılanan 5 ülkeden 32 öğretmen ve öğrenciye okulun, ilin ve Kapadokya bölgesinin tanıtımları yapıldı ve yöresel lezzetler ikram edildi. 4 oturumda 5 ülkeden gelen öğrenciler için eğlenceli matematik oyunları atölye çalışmaları yapıldı ve örnek matematik atölyesi gözlemlemek için Doğa Koleji’ne ziyarette bulunuldu. Toplantı programı kapsamında projenin sosyal ve kültürel faaliyetleri çerçevesinde rehber eşliğinde Nevşehir ili, Kapadokya bölgesi ve müze gezileri düzenlendi. Hareketliliğin son gününde katılımcılara sertifikaları ve hediyeleri verildi. Projenin bir sonraki toplantısı 2020 Ocak ayında İtalya’nın Tremestieri kentinde olacaktır. Ardından 05-09 Nisan 2020’de Hırvatistan/Barilovic, 24-28 Mayıs 2020’de Polonya/Stanin, 15-19 Kasım 2020’de Litvanya/Gargzdai ve 24-28 Ocak 2021’de Romanya/Braila’da proje toplantıları ve ziyaretler devam edecektir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.