banner461
banner195

NEHÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Mazhar Bağlı İddialı Konuştu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde 26 Temmuz tarihinde yapılacak olan rektörlük seçimlerinde adaylığını açıklayarak çalışmalarını büyük bir hızla sürdüren Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehir Gündemin adresi FİB Haber Merkezini ziyaret etti.

15 Temmuz 2016 Cuma 10:25

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde 26 Temmuz tarihinde yapılacak olan rektörlük seçimlerinde adaylığını açıklayarak çalışmalarını büyük bir hızla sürdüren Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Nevşehir Gündemin adresi FİB Haber Merkezini ziyaret etti.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Rektörlük seçimlerinin 26 Temmuz'da yapılacağını, kendisinin de bu seçimde aday olduğunu hatırlatarak, yenilikçi ve çevreci bir rektör adayı olduğunu ifade etti.

NEHÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Mazhar Bağlı İddialı Konuştu “Tüm Çalışanlarını Kucaklayan, Huzurlu Ve Bilim Odaklı Bir Üniversite Vaat Ediyorum”

Bizim makam mevki gibi bir derdimiz yok diyen Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “Bizler bu ülke için rüyası olan insanlarız” diyerek başladığı açıklamasına Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde yapılacak çok işin, yürünecek çok yolun olduğunu ifade etti.

Modernizmi geleneklerle uyarlayarak, doğaya da uyum içinde çalışmalar yapmayı önemsediğini dile getiren Bağlı, rektör seçilmesi halinde bu hassasiyetlerini üniversitedeki projeleri ve uygulamalarına da aktaracağını söyledi.

Allah kısmet ederde Rektör seçilirsem, Siz Değerli Nevşehir Basınıyla yıl içerisinde düzenleyecekleri kavhaltı, çay yada yemekli toplantılarla  buluşacaklarını ifade eden Bağlı, Üniversitemizle ilgili projeler ve önerileri bu toplantılarla istişare edileceğinin altını çizdi. 


Rektör Adayı olan Prof. Dr. Mazhar Bağlı 20 yılı aşkın bir süredir Üniversite hayatının içerisinde olduğunu ve çeşitli akademik ve idari görevlerde bulunduğunu belirterek;  "Bu dönem içerisinde edindiğim deneyimleri üniversitemizin gelişmesi, kurumsallaşması, eğitim- öğretim ve araştırma faaliyetlerinin kalite düzeyinin yükselmesi ve sosyal sorumluluk projeleri ile topluma hizmet görevimi yerine getirmeyi kendime dert edindim ve bunu her fırsatta değerlendirmek isterim." dedi.

Arkadaşlarımızın takdiri ve Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tasarrufu gerçekleşirse, inşallah bir sene sonra Rektör olarakta sizinde başka medyadaki arkadaşlarımızında karşısına çıkıp bunu neler yaptıklarımızı gururla söyleyip anlatacağımız bir Üniversite hayal ediyoruz. İyi bir fiziki imkanı olan üniversitemize akademik bir çalışmayıda mutlaka eklemek gerekiyor.

‘ŞEHİR İLE ÜNİVERSİTE ARASINDA UYUMSUZLUK VAR’

Nevşehir'in gelişimi ile paralel olarak Üniversite ile arasında uyumsuzlukların olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mazhar Bağlı; “Üniversiteler şüphesiz olarak içinde bulundukları ortama bağılı olarak yeşerip gelişme gösterirler. Bu açıdan bakıldığında, Nevşehir ilimiz gerek coğrafi, gerekse ekonomik konumu ve gelişme potansiyeliyle müstesnana bir özellik sergilemektedir. Son yıllarda ekonomik gelişmelere bağlı olarak ilimizin sosyal yapısı da hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci içeresine girmiş, adeta bir cazibe merkezine dönüşmüştür. Hükümetimizin, Nevşehir’imizin turizm, sanayi ve  tarım potansiyeline ilave olarak adeta bir lojistik merkezi konumunda yapılandırılmasına ilişkin almış olduğu son derece isabetli karar doğrultusunda, bu değişim ve dönüşüm süreci daha da hızlanmıştır. Tüm bu gelişmelerin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesini etkilememesi beklenemez. Dolayısıyla burada birinci faktör, Nevşehir ilinin son yıllarda yakalamış olduğu gelişim ivmesidir. Ancak bu gelişme potansiyelinin tam olarak üniversitenin gelişmesi üzerine yansımadığınında burada ifade edilmesi gerekir. Daha açık bir ifadeyle şehrin gelişim potansiyeli ile üniversitenin gelişim potansiyeli arasında bir uyum bulunmamaktadır. " diyerek sözlerini noktaladı.


Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitemizin Değerli Mensupları!


Akademik hayatın zorluklarını biliyor ve bunu beraber yaşıyoruz; ancak ideallerimize ulaşmak adına gösterdiğimiz çaba ve özveri ile katlandığımız bu zorlukların kariyer, statü veya maddi beklentilerin çok ötesinde ulvi bir amacı var. Bu amaç hangi bilim dalında çalışıyor olursak olalım ilme vakıf olmaktır.
Bizler, akademisyenler olarak biliyoruz ki ülkemizdeki akademik faaliyetler her birimizin bilime, öğrenmeye, öğretmeye, araştırıp bulmaya duyduğu iştiyak sayesinde devam etmektedir.

Vicdanımızı, aklımızı ve geleceğimizi adadığımız ilme hizmet etmek ise benim için hakikat üzere hangi değer varsa ona hizmet demektir. Bu hakikatlere hizmet etmenin onur ve şerefi ne kadar büyükse biliyorum ki artık ulusal ve uluslararası platformda da bilimsel rekabetin şartları da bir o kadar zorlu ve çetin.
İşte bunun için, çalışma koşullarımızı daha iyi seviyelere yükseltmek için ilme ve onun oluşturduğu bilince hiç bir siyasi, etnik veya ideolojik angajmanın etki etmesine izin vermeden, sadece bilimi, hakikatin emrine amade kılmak için bu genç, dinamik ve saygın üniversitenin rektörlüğüne talibim.

Koltuğun veya makamın değil, üreteceğimiz değerlerin gurunu taşımak ve bu değerleri sizlerle paylaşmak adına bu göreve talibim.

Bu göreve, bağımsız zihinlerin özgürce çalışmalarını yapabilmesi, özgürlüğün öğrencisinden çalışanına, öğretim görevlisinden idarecisine kadar her seviyede yaşanması ve buna engel olan ne varsa ortadan kaldırmak için talibim.

Siz değerli meslektaşlarımın haklarını sonuna kadar savunmak, bilimsel ve sosyal hayatınızda yanınızda olmak, en üst seviyede bilimsel faaliyetlerde yer almanız için gerekli ortamı hazırlamak, bugüne değin edindiğim bilgi, birikim, yurt içi ve yurt dışı tecrübelerimi bu uğurda seferber etmek için talibim.
Rektörlüğe bu güzide üniversiteyi sizlerle beraber yönetmek için talibim aslında; zira biliyorum ki dünya görüşümüz ne olursa olsun hangi kimlikle kendimizi ifade edersek edelim, ilim hepimizin üzerinde anlaşacağı ortak noktamız ve değerimizdir.

İlmi ve irfanı hayatın düsturu haline getirmenin biricik yolu da “hakikat” için yüreğini ortaya koymaktır.

Bu irfan yuvasını ismiyle şereflendiren erenin dediği gibi:

Hak’ka tâlib olan kişi, başka murâd isteme,
Dostun seninle beraber, başka vuslat isteme.
Bilvesile, sadece oylarınıza değil, dostluğunuza da talibim…

Saygılarımı sunarım.


FİB Haber Merkezi olarak 26 Temmuzda yapılacak olan rektörlük seçimlerinde kendisine başarılar diliyoruz.

"www.fibhaber.com " Nevşehir'in en çok takip edien medya organı olarak, Rektörlük Seçimine Doğru Tüm Rektör Adaylarımıza kapımızın açık olduğunu belirtmek isteriz.


Seçimlerin üniversitemiz, öğretim üyeleri ve öğrenciler için hayırlı olmasını diliyoruz.

Mazhar Bağlı Kimdir?
 
Mazhar Bağlı, 1965 yılında Şanlıurfa, Halfeti'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini; Birecik, Nizip, Gaziantep ve Şanlıurfa’da gördü. 1992 Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans derecesini aldı. 1999 Yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalında “Bilgi Sürecinde Modern Bilincin Mahremiyeti İfşası” adlı tezi ile doktora unvanını aldı.

1993-1999 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1999-2011 yılları arasında Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde görev yapan Bağlı, 1999 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent ve 2012 2012 yılında profesör oldu.

Halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

2004 yılında Kanada Toronto Üniversitesi, 2009 yılında da Amerika Birleşik Devletleri Houston Üniversitesi’nde çalışmalarda bulundu. 2’si ortak, toplam 6 adet yayınlanmış eseri ve yurtiçi ve yurt dışında yayınlanmış 50’nin üzerinde makale ve tebliği olan Bağlı, aynı zamanda Töre ve Namus Cinayetleri, Batman’daki Kadın İntiharları, Levirat ve Sororat Tipi evlilikler ile önemli Bölgesel Sorunlarla ilgili bir dizi proje yürütmüştür.

AK Parti MKYK üyesi de olan Bağlı, günlük gazetelere de yazılar yazmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.