banner461
banner195

NEHÜ’de 8 Nisan Paniğine Çözüm

Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü, Üniversite bünyesinde bulunan bilgisayarların yeni işletim sistemine geçiş konusunda çözüm üretmenin gayreti içerisinde.

 NEHÜ’de 8 Nisan Paniğine Çözüm
01 Nisan 2014 Salı 19:22

banner143
banner134

 NEHÜ’de 8 Nisan Paniğine Çözüm

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü, Üniversite bünyesinde bulunan bilgisayarların yeni işletim sistemine geçiş konusunda çözüm üretmenin gayreti içerisinde.

Yapılan açıklamada, “Microsoft Windows XP Kullanıcılarının 8 Nisan Paniği Çözüm Gönüllü Linux. Bilindiği üzere 8 Nisan 2014 tarihi itibari ile Microsoft, Windows XP işletim sistemine verdiği desteği sonlandıracak. Artık güvenlik ve sistem güncelleştirmeleri yayınlanmayacak olan Windows XP kötü amaçlı yazılım hazırlayanların hedef tahtası haline gelecek, ayrıca bu bilgisayarlar güvenlik açıkları sebebi ile ağ güvenliği içinde ciddi bir tehdit oluşturacaktır. Üniversitemiz bünyesinde de üzerinde Windows XP kurulu olan bilgisayarların acilen başka bir işletim sistemine göç etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde hem veri güvenliği hem de ağ güvenliğimiz ciddi anlamda risk altına girecektir. İşletim sistemini değiştirirken çeşitli alternatifler mevcuttur. XP' nin üst sürümleri, Windows 7, Windows 8 ya da Linux tabanlı işletim sistemlerinden birisi tercih edilebilir. Hali hazırda Windows 8 hem yazılım hem de donanım tarafında çeşitli sorunlarla yaşanmakta olup, Windows 7 biraz daha iyi gibi görünse de aynı güvenlik sorunları halen devam etmektedir. Linux tabanlı işletim sistemlerine Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından çıkabilecek sorunlara karşı tam destek verilmesi, Windows'a göre çok daha güvenli olması, sağladığı geniş donanım desteği, üzerinde kurulu olan bütün programların ücretsiz ve tam sürüm olması, kullanıcıyı rahatsız edecek gereksiz yazılımları bünyesinde barındırmaması gibi pek çok avantajlarından  dolayı  linux tabanlı bir işletim sistemi iyi bir tercih olarak düşünülebilir” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.