banner461
banner195

NEHÜ'de ‘İslam ve Kadın’ ile ‘Toplumsal Cinsiyet ve Yansımaları’ Konulu Panel Düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında ‘İslam ve Kadın’ ile ‘Toplumsal Cinsiyet ve Yansımaları’ başlıklı iki panel düzenlendi.

NEHÜ'de ‘İslam ve Kadın’ ile ‘Toplumsal Cinsiyet ve Yansımaları’ Konulu Panel Düzenlendi
10 Mart 2016 Perşembe 16:53

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında ‘İslam ve Kadın’ ile ‘Toplumsal Cinsiyet ve Yansımaları’ başlıklı iki panel düzenlendi.
Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Beyaz Salonda akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetlilerin hazır bulunduğu panellerin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç yaptı. Rektör Kılıç, “Benim en büyük arzum, kadın hakları konusunda bundan sonra öyle bir seviyeye gelelim ki bu konular tartışılacak bir konu olmaktan çıksın. Biz, insan haklarını, canlı ve cansız haklarını tartışalım. Kadın-erkek ayrımı yapmaksızın biz, ‘insanlar nasıl iyi bir dünyada yaşabilir’ bunu araştıralım, bunu tartışalım. Herkes işin ucundan kendi gücü nispetinde tutarsa bunu başarabileceğimize eminim. Kadınlarımız bugüne kadar çok farklı konularda gündeme getirildi. İnşallah bunların sonucu, sözde kalmayarak uygulamada ve eğitimde de güzel olur” dedi.   
Panele katılan gençlere de seslenen  Rektörümüz Kılıç, “Bizden sonra bu bayrak yarışında bu bayrağı bizden devralacak  olan sizlere seslenmek istiyorum. Sizler, bu konuda çok önemlisiniz. Bir birey olarak lütfen ‘bana ne’ demeden, ‘ben de olmasam ne olacak’ demeden kadın-erkek ayrımı yapmadan, insan hakları adına birbirinize destek olun. Bizler için en önemlisi dediğim gibi insan haklarıdır. Çünkü yaratılış gereği biyolojik olarak eşit olmaya biliriz, ama hukuk önünde hepimiz eşitiz. İnşallah bunu net bir şekilde hep birlikte mücadele ederek görebiliriz. Bu vesileyle burada bulunan ve bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederken, tüm kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir kez daha kutluyorum” diye konuştu.  
Rektörümüzün konuşmalarının ardından başkanlığını Üniversitemiz Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜKÇAM) yönetim kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Görkem Birinci’nin yaptığı ‘İslam ve Kadın’ konulu panele geçildi. Panele panelist olarak katılan Acıgöl Müftüsü Muharrem Evirgen ‘İslamiyet’te Kadın’ ve Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Doğan ‘Dinler Ve Kadın’ konusunda katılımcılara bilgi verdi.
Etkinliğin öğleden sonraki programında ise moderatörlüğünü  NÜKÇAM yönetim kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysel Kekilliğioğlu’nun yaptığı ‘Toplumsal Cinsiyet ve Yansımaları’ başlıklı panele geçildi. Panelin açılışında konuşan Yrd. Doç. Dr. Aysel Kekillioğlu ‘Toplumsal Cinsiyet Kavramının Kadına Getirdiği Zaman ve Mekan Sınırları’ hakkında, üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Yolcu ise ‘Toplumsal Cinsiyet ve Geleneksel Kültür’ konusunda konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.