banner461
banner195

NEÜ, Üniversiteler Sıralamasında 1. Oldu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin, bilimsel ve akademik çalışmaları istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

NEÜ, Üniversiteler Sıralamasında 1. Oldu
05 Şubat 2015 Perşembe 14:53

banner143
banner134
 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin, bilimsel ve akademik çalışmaları istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Bu başarı, Türk üniversitelerinin 2014 yılı sıralamasında da tescillendi ve 2007’de kurulan üniversiteler arasında Üniversitemiz 1’inci olurken, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 11. sırada yer aldı.

Söz konusu sıralama, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından yapılıyor.

URAP, üniversiteleri derecelendirirken şu ölçütleri kullanıyor: ISI veritabanına giren toplam yayın sayısı, atıf sayısı, Google Scholar tarama sonucu, lisansüstü öğrenci sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, makalelerin yayımlandığı dergilerin popülaritesi, araştırmacıların farklı kurumlarla yaptıkları ortak çalışmalar vb.

Bu parametreler göz önüne alınarak yapılan çalışmaya göre, Üniversitemiz 2014 yılında, 2000 yılından sonra kurulan 51 üniversite içinde 11’inci sıraya ve 2007’de kurulan devlet üniversiteleri genel sıralamasında ise 1’inci sıraya yükseldi.  

2014 yılı üniversiteler sıralamasını değerlendiren Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç şunları söyledi: "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi son yıllarda bilimsel ve akademik çalışmalar açısından istikrarlı bir şekilde mesafe almıştır. Stratejik planımızda ön görüldüğü gibi devlet üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alma hedefimize ulaşmış bulunmaktayız. Üniversitemiz akademisyenlerine verdiğimiz maddi destek, uygun çalışma şartları ve bilimsel altyapının hızla geliştirilmesine verdiğimiz önem bu başarıyı getirmiştir. Bundan sonrasında da bilime olan desteğimiz artarak devam edecektir. Hedefimiz dünya üniversiteleri sıralamasında da ilklerde yer alabilmektir. Bu başarıda emeği olan bütün öğretim elemanlarına içtenlikle teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim."

2007 Yılında Kurulan 27 Devlet Üniversitesinin URAP Sıralaması;

 1. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 2. Sinop Üniversitesi
 3. Bitlis Eren Üniversitesi
 4. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
 5. Batman Üniversitesi
 6. Çankırı Üniversitesi
 7. Karabük Üniversitesi
 8. Bartın Üniversitesi
 9. Bingöl Üniversitesi
 10. Ordu Üniversitesi
 11. Gümüşhane Üniversitesi
 12. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi
 13. Tunceli Üniversitesi
 14. Yalova Üniversitesi
 15. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
 16. Siirt Üniversitesi
 17. Şırnak Üniversitesi
 18. Hakkari Üniversitesi
 19. Artvin Çoruh Üniversitesi
 20. Muş Alparslan Üniversitesi
 21. Bayburt Üniversitesi
 22. Kırklareli Üniversitesi
 23. Iğdır Üniversitesi
 24. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 25. Ardahan Üniversitesi
 26. Bilecik Üniversitesi
 27. Mardin Üniversitesi

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mrc - 3 yıl önce
bunları allah rızası için söylüyorum riyakarlıktan nefret ederim ama hocam siz bakan olacak yöneticisisiniz dedikodu yapmaz, iftira atmazi kendi işinde gücünde devlet adamı özelliği olan biri
Avatar
... - 3 yıl önce
ihelal olsun bravo zaten dışardan gözüküyor bu kendi başına olmadı tabii yardımseverler başta olmak üzere herkesin payı var ama yönetim iyi olduğu için böyle oldu. rektör hanım boşta duracak biri değil onun yöneticiliğinden yararlanmak menfaatine
Avatar
öğrenci - 3 yıl önce
Nevşehir üniversitesini Üniversite sıfatı kazandıran başta Rektörümüz Filiz Kılıç'a ve hayır sever Nevşehirlilere teşekkür ederim. Sayın Belediye Başkanınızda ulaşım sorununa el atarsa mükemmel olur
Avatar
nar' lı - 3 yıl önce
filiz hanıma bir de köstek olmasalar daha neler yapar :) :) hayranım filiz hanıma, başarılarının devamını diliyorum,,, nevşehirli olarak şükranlarımızı sunuyorum, filiz hanım üç defa sağol, sağol, sağol :)
Avatar
veysel - 3 yıl önce
filiz hanımın başarılarını kendilerine maletmek isteyenler başarılı olamadılar,onun için de kıskanıyorlar,başarısızlıkları üniversitenin önünden geçerken daha da belli oluyor
Avatar
Edebiyatçı - 3 yıl önce
Basta Filiz hocanın emegi gecen akademisyenlerin ve diğer emegi gecen Nevsehir valisi belediye baskanı vb kişilerin emeklerine saglık umarım universitemiz daha iyi yerlere gelir
Avatar
Mustafa GÖK - 3 yıl önce
Basta saygı değer rektörü muz Filiz olmak üzere bütün öğretim üyelerimize.Bütün personel e maddi ve manevi destek veren hayir sever hemşehrilerimize sivil toplum kuruluşlarımiza Valileri Mize ve Belediye Başkanımiza ve millet vekillerimize, ve üniversite mize sahip çıkmış herkese teşekkür eder bu başarının devam etme sini niyaz ederim. .