banner461
banner195

NEVGEDER Nijer’de

Nevşehir Gönüllü Eğitimciler Derneği başkanı Serhat ULUER, İgeder ve YTB ortaklığıyla Afrikalı eğitimcilerin eğitimi amacıyla 20 -25 Mart tarihleri arasında Nijer’in başkenti Niamey de bulundu.

NEVGEDER Nijer’de
27 Mart 2016 Pazar 21:18

banner143
banner134
Nevşehir Gönüllü Eğitimciler Derneği başkanı Serhat ULUER, İgeder ve YTB ortaklığıyla Afrikalı eğitimcilerin eğitimi amacıyla 20 -25 Mart tarihleri arasında Nijer’in başkenti Niamey de bulundu.

Afrikalı eğitimciler tarafından büyük ilgi gören Uluer, "Hamdolsun %99 u Müslüman olan Nijer de insanlar yaşamlarını sürdürebilecek kısıtlıda olsa imkâna kavuşmuşlar, artık eğitimin gündeme alınması Afrika için sevindirici dedi. Ong Assama Vakfı başkanı Mücahit Gedikli beyle görüşerek vakfın Nijerdeki su kuyusu, kurban, kuran kursu ve özel okul çalışmalar hakkında bilgi aldı. Karşılıklı proje ve eğitim faaliyetleri ile ilgili görüşmeler yaparak Nevşehir’den Nijer e uzanabilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Niamaey de Ong Assama Vakfının Nijer Mevlana İmam hatip kolejini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Uluer, kolejdeki ve devlet okullarındaki Afrikalı 48 öğretmene 4 gün boyunca eğitim verdi. Derslerin öncesinde açılış programına Nijer Özel Eğitim Genel Müdürü, Din Öğretimi Genel Müdürü, Özel Öğretim Lise Genel Müdürleri katıldı. Genel Müdürlerle Nijer eğitim sistemi hakkında bilgi alan Uluer ayrıca Genel müdürler ve Assama Vakfı yetkilileri Milli Eğitim Bakanı Ayşe TUĞ hanıma eğitimler hakkında bilgi verdiklerini kendilerinin de bundan sonraki süreçte Nevgeder ve Assama Vakfı ile ortak projeler yapmak isteğini ilettiler.

Fransız sömürgesi olarak ezilmiş bir çok misyonerin ve yapılanmaların odağı haline gelmiş Nijer de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi değerli hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın ziyaret ettiği Mevlana imam hatip kolejinde incelemeler yaparak Afrikalı eğitimcilerle atölye çalışmaları yaptı. Nijerde faaliyet gösteren Gökkubbe derneğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Nijer’e aynadan bak projesi ile ilgili olarak bilgiler aldı.
Yine Niameyde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatı ile yapılan Afrika Bölge hastanesi Nijer Türk dostluk parkı ve 54 derslikli yatılı kız erkek okulu inşaatını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.