banner461
banner195

Nevşehir'de Tübitak 12. Ortaokul Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Yapıldı

Nevşehir'de 49.Tubitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Sergisi ve 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması yapıldı

Nevşehir'de Tübitak 12. Ortaokul Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Yapıldı
29 Mart 2018 Perşembe 18:55

banner143
banner134

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknoloji Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmektedir.
        49.TUBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bölge başvuru sayısı 982 olarak gerçekleşmiş Nevşehir genelinden çeşitli okullardan 92 proje başvurusu yapılmıştır.
         Yarışmaya Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Teknolojik Tasarım alanından Danışman öğretmen Gökhan ÖZER ve öğrenciler Yusuf Özdemir ve Yusuf Uyanık tarafından hazırlanan “Mikrodenetleyici ile Bina İçi Tesisatlar için Elektronik Sigorta Tasarımı” isimli bir proje, Nevşehir Halil İncekara Bilim Ve Sanat Merkezi Türk Dili Ve Edebiyatı alanından Danışman Öğretmen Ayşe KAYAALP ve öğrenci Zeynep Kalkancı tarafından hazırlanan “Anadolu Yavrusunun Kitabı´ndan Günümüze Sohbet Türünün İncelenmesi “ ve Özel Altınyıldız Koleji’nden Biyoloji alanından Danışman öğretmen Özkan KILINÇ ve öğrenciler Ergün Ceylan ve Dorukan Kılınç tarafından hazırlanan “Orta Anadolu’ya endemik cehri (rhamnus sp.) Tohumlarının meydana getirdiği toksik etki ve bu etkiye karşın üzüm çekirdeği ile alıç yaprağının anti-toksik etkilerinin in vivo araştırılması” isimli bir proje olmak üzere toplamda 3 adet proje sergilenmiştir. Öğrenciler projelerini jüri karşısında savunmuşlardır. 
        Özel Altınyıldız Koleji’nden Biyoloji alanından “Orta Anadolu’ya endemik cehri (rhamnus sp.) Tohumlarının meydana getirdiği toksik etki ve bu etkiye karşın üzüm çekirdeği ile alıç yaprağının anti-toksik etkilerinin in vivo araştırılması” isimli proje Kayseri bölgeden Antalya’da yapılacak olan yarışmaya bölge birincisi olarak seçilmiştir. 
        TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Tarih, Türkçe ve Matematik alanlarında ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmektedir. 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasına bölge başvuru sayısı 683 olarak gerçekleşmiş Nevşehir genelinden çeşitli okullardan 184 proje başvurusu yapılmıştır.
        TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Ödül Töreni, Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi Konferans Salonunda Yapıldı. 29 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen ödül törenine Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen Şube Müdürü Ramazan BIYIKLIOĞLU katıldı. Türkçe alanında Nevşehir Halil İncekara Bilim Ve Sanat Merkezi öğrencisi Yusuf Said Çalıkkılıç’ın “Kelime Mangalası “ adlı projesi bölge birincisi olmuştur.
        Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Projeler konusunda öğretmen ve öğrencilerimize her zaman destek verdik ve vermeye devam ediyoruz. TÜBİTAK Projeleri başvurusunda bulunan tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür eder ve çalışmalarının devamını dileriz. Final yarışmasına kalan projelerin danışman öğretmen ve öğrencilerine teşekkür eder, yapılacak olan yarışmada başarılar dileriz.

Milli Eğitim Müdürü Murat Demir yaptığı açıklamada; Kayseri’de yapılan TÜBİTAK Lise Bölge Yarışması'nda 1.olarak Nevşehir’den Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanan Özel Altınyıldız Fen Lisesi öğrencileri Ergün CEYLAN ve Dorukan KILINÇ ile öğretmenlerini tebrik eder Türkiye Finallerinde başarılar dileriz. Ayrıca, yine Kayseride düzenlenen TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında Türkçe Alanında "Kelime Mangalası" projesiyle 1.olan BİLSEM öğrencimiz  Yusuf Said ÇALIKKILIÇ ve öğretmenlerini tebrik eder Türkiye Finallerinde başarılar dilerim dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.