banner461
banner195

Nevşehir'de Veliler İsyanda...!

Nevşehir'de Devlet ve Özel Okul arasındaki servis fiyat farkına cevap aranıyor.

Nevşehir'de Veliler İsyanda...!
05 Eylül 2017 Salı 23:56

banner143
banner134
Nevşehir'de Servis Ücretleri Arasındaki Fark Velileri İsyan Ettirdi.

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62. maddesi ile Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5. ve 6. maddeleri uyarınca 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için Nevşehir’de okul servis ücret tarifesi özel okullar için bin 125 lira, Nevşehir il merkezinde bulunan devlet okulları için (yemeksiz -2 sefer-) 980 lira olarak belirlendi. Tarifede devlet okulları için yemekli (4 sefer) olarak belirlenen ücret ise bin 220 lira. Özel okul ve devlet okulu arasında günde iki sefer (sabah evden okula, akşam okuldan eve) arasındaki fiyat farkı 145 TL. Durum bu şekilde olunca özel okula öğrenci gönderen veliler bu fiyat farkının nereden kaynaklandığını merak ediyor ve kimseden cevap alamıyor.
Diğer illerde fiyatlandırma farklı
Edinilen bilgilere göre, büyükşehirler ve diğer illerde ilgili kanun hükmü ile belirlenen okul servis ücretlerinin öğrenci ikametlerine olan uzaklığı esas alınıyor veya herkes için tek fiyat uygulanıyor.
Ayrımcılığın nedeni bilinmiyor
Veliler, servis ücretlerinde herhangi bir neden olmaksızın ayrım yapılmasının Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi Türk Medeni Kanunu’nda yer alan iyi niyet ve dürüstlük kurallarına da aykırılık teşkil etmektedir iddiasında bulunuyor.
Zamma itiraz için gittiler, daha fazla zamla karşılaştılar
Ayrıca eğitim-öğretim döneminde verilen okul servis hizmetlerinden ayrı olarak özel okullarda öğrenciler için düzenlenen bazı etüt çalışmaları, özel kurumlarda düzenlenen etkinlikler ve kurumda yapılan kurslar sonucunda öğrencilerin normal servis saatleri dışında servise ihtiyacı bulunuyorken bu çalışmalardan doğan okul servislerine ise ayrı bir ücret ödeniyor. Bu ücret 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi için okula düzenlenen her sefer için servis başına 50 lira iken, 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için yüzde 50 bir zamla 75 liraya yükseltildiği özel okullara bildirildi. Zaten fazla ücret ödeyen veliler bir de ek servise yüzde 50 zamla karşılaşınca çileden çıktı. Veliler fiyatların adaletli olması gerektiği düşüncesiyle Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Odasına giderek yetkililerle görüştü. Aldıkları cevapla şoke olan öğrenci velileri, servis ücretlerinde indirim yapılması için gittikleri Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Odasında ücretin yüzde 100 zamla 100 lira olacağını öğrendi. Bu zammın hangi nedenlerden dolayı yapıldığının kendilerine açıklanmasını bekleyen veliler, yetkililerin servis ücretlerini kontrol etmelerini ve eşitsizliğin giderilmesini bekliyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Rukiye - 11 ay önce
Çözüm bulmazlarsa 4 5 veli bir araya gelin taksiyle anlaşın yada sırayla götürün daha ekonomik olur
Avatar
sülman - 11 ay önce
bence fiyati makul
Avatar
Deniz - 11 ay önce
Bu 1200 lira ücret aylık mı yıllık mı, aylıksa hakkaten yuh
Avatar
Mehmet - 11 ay önce
Adamlar tek el olmuşlar, göstermelik iki adet firmaları var rekabet Yok hizmet Yok.
Çok yanlış, belediyenin el atması gereken en önemli husus. Yeni kabadayılar türetmemesi
Avatar
Mevlüt - 11 ay önce
Tabiki farkı koyarlar tek tabancalar tutturabildikleri fiyata goturuyorlar bunada nevsehirin baskanlarida buna birsey demiyorlar eger bu parayi verdigimize goredehizmet alabilsek soforler hep artis yetkililer bu servis ucretlerine el atsin duyrulur