banner461
banner195

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversite Vakfı Kuruldu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Kültür Turizm ve Üniversite Vakfı, Anadolu, Türk ve Hacı Bektaş Veli kültürünü yurt dışında ve yurt içinde araştırmak, incelemek ve tanıtmak için kuruldu.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversite Vakfı Kuruldu
26 Temmuz 2013 Cuma 12:09

banner143
banner134

 Nevşehir'de Hacı Bektaş Veli Kültür Turizm ve Üniversite Vakfı kuruldu.

CHP İstanbul Milletvekili, Türk Halk Müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz ve CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ile Bayram Aydoğmuş, Rıza Baş, Ruhan Selçuk, Güllizar Cengiz, Memet Çamur, Emrullah Çetin, Hüseyin Çetin, Bennur Durmuş, Ali Erdoğan, Metin Feyzioğlu, Dönsel Güler, Miyase İlknur, Behçet Karabacak, Dilek KArabacak, Mustafa Karabacak, Turan Karakaş, Selvi Özen, Mürsel Öztürk, Şahlan Öztürk, Ali Aydın Sarıçoban, Hülya Ercan sarıçoban, Ali Naki Selmanpakoğlu, Oktay Selmanpakoğlu, Ali Rıza Selmanpakoğlu, Döndü Şentürk, Hüseyin Şentürk, Miktat Şentürk, Murat Taşdemir, Feyzullah Torun, Demet Erdemir Yeşiltaş, İrfan Hüseyin Yıldız, Muharrem Yılmaz, Cemil Zengin tarafından Hacı Bektaş Veli Kültür Turizm ve Üniversite Vakfı kuruldu. Vakfın kurulmasına ilişkin ilan Resmi Gazete'de yayımlandı.

Nevşehir'de kurulan vakfın amacı ise şöyle belirlendi: 

"Anadolu kültürünü, Türk kültürünü ve Hacı Bektaş Veli kültürünü yurt dışında ve yurt içinde araştırmak, incelemek ve tanıtmak. Hacıbektaş tarihin derinliklerinden gelen Anadolu'nun çok önemli kültür ve turizm merkezlerinden birisidir. Kültür mirası MÖ 5 binli yıllara kadar dayanmaktadır. Söz konusu kültür varlıklarını, gün ışığına çıkartılmamış olanlarını bilimsel yaklaşımla araştırıp insanlığın ilgisine, bilgisine ve yararlanmasına sunmak. Kültür ve tabiat varlıklarımızın korunmasını sağlamak. Kültürel mirasın korunma ve yaşatılmasında bilimsel yaklaşımla halkın aydınlatılmasını sağlamak, halkın katılımına öncülük etmek, tarihi ve kültürel yapı ile turizmi canlı tutmak için gerekli önlemleri almak. Yurdumuzda eğitimin öneminin her geçen gün artması ve ihtiyaçların Avrupa standartlarına göre varlığı dikkate alındığında Hacıbektaş'da "Hacı Bektaş Veli Üniversitesi' ile önemli bir eksikliğin tamamlanmasına ve her alanda, her seviyede eğitim kurumları oluşturulmasına katkı sağlamak."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.