banner461
banner195

Nevşehir H.Avni İncekara Fen Lisesi Öğrencileri Danimarka’dan Döndü

AB Comenius Okul Ortaklıkları Projesi kapsamında Danimarka’ya giden Fen Lisesi öğrencileri yurda döndü. 1 idareci , 3 öğretmen ve 6 öğrenci “Say YES to Tolerance – Say NO to Racism –ENJOY the Difference” konulu Comenius Programı çok taraflı okul ortaklığı projesi kapsamında ilk okul ziyaretini 07-12 Kasım tarihlerinde Danimarka’nın Kopenhag yakınlarındaki Dianalund şehrine gerçekleştirdi.

Nevşehir H.Avni İncekara Fen Lisesi Öğrencileri Danimarka’dan Döndü
21 Kasım 2012 Çarşamba 20:22

banner143
banner134

 “Hoşgörüye Evet, Ayrımcılığı Hayır” sloganı ile yapılan proje kapsamında öğrenciler Danimarkalı aileler tarafından misafir edildiler. Almanya,İspanya ve Polanya’dan gelen öğretmen ve öğrenciler proje kapsamında logo tasarımı yarışması ile ülkelerinin, şehirlerinin kültürleri ile okul tanıtımına yönelik etkinlikler yaptılar. Fen Lisesi öğrencilerinin  hazırladığı pano ve standın büyük ilgi gördüğü sunumda, standı gezen öğretmen ve öğrencilere nazar boncuğu hediye edildi. Proje sunumlarından sonra çevre gezileri yapılarak tarihi ve turistik mekanlar gezildi. Başkent Kopenhag’ı da gezen öğrenciler tarihi değeri olan yerleri de gezme fırsatı buldular. Öğrenciler ayrıca Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gezi düzenlenerek müze ve tarihi mekanlar gezildi.  İsveç’in Malmö şehrini de gezme fırsatı bulan öğrenciler hoşgörü tohumları ekerek yurda döndüler.

"HOŞGÖRÜYE EVET, AYRIŞMAYA HAYIR‏"

Proje sorumlusu Yaşar Çekiç, projenin Türkiye, Almanya, Polonya ,Danimarka ve İspanya’daki öğretmen ve öğrencilerin birbirlerinin kültürlerinin ortak yönlerini ve anlayışlarını görmelerine katkı yaptığını; ayrıca Avrupa’daki okullararası işbirliğini teşvik etmenin yanı sıra, eğitimde kaliteyi arttırmak ve kültürel diyaloğu pekiştirerek yabancı dil kullanımını arttırdığını, ifade etti.

Okul Müdürü Seyrani İPEK ise “Projenin esas amacının önyargıları ortadan kaldırmak, farklı kültür ve inançların birbirleriyle hoşgörü içerisinde yaşamalarına katkı sağlamak olduğunu belirterek, tüm ülke öğrencilerinin kısa sürede kaynaştıklarını ve son gün vedalaşırken duygusal anların yaşandığını belirtti. Proje ekibi 30 Ocakta İspanya’ya yapılacak olan bir sonraki Comenius projesi ile okul ziyaretlerine devam edecek.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.