banner461

Nevşehir HBV Üniversitesinde Mazhar Hoca Sesleri

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yaklaşan rektörlük seçimleri dolayısıyla hareketli günler yaşıyor. Üniversitenin eski rektör yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Çetin Pekaçar’ın aday olacağı biliniyordu ve hafta sonu öğretim görevlilerine attığı emaille kendisine ilişkin süreci resmileştirdi.

banner503
Nevşehir HBV Üniversitesinde Mazhar Hoca Sesleri
31 Mayıs 2016 Salı 19:25

banner143
banner134
Ancak Pazartesi gün sürece çok güçlü bir ismin daha katıldığı bilgisine ulaştık. Ak Parti MKYK üyesi ve eski Şanlıurfa Milletvekili Prof. Dr. Mazhar Bağlı’da söz ediyoruz.  Gazetelerdeki köşe yazılarından ve televizyonlardaki siyasi tartışma programlarından da tanıyacağınız Bağlı’nın adaylığına ilişkin söylentiler olmakla birlikte esasen üniversite çevresinden hiç kimse gerçekte bu çapta bir ismin Nevşehir’e geleceğini düşünmüyordu.

Dün Eğitim Bir Sen üyeleri, bazı siyasetçiler ve Nevşehir’in önde delen STK temsilcileriyle bir araya gelen Bağlı’nın üniversite içerisinden de İlahiyat Fakülesi dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş’u ve İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Bekçi’yi de ziyaret ettiği biliniyor.

Bağlı öğretim üyeleriyle yaptığı toplantıda; Nevşehir’e yakışır bir seçim süreci geçmesini umduğunu, eğer aday olursa kategorik olarak üniversitedeki hiçbir grubun, hiçbir kliğin adayı olmayacağını kurumda görev yapan herkese eşit mesafede olacağını, önemli olanın birliği bütünlüğü huzuru ve kardeşliği sürdürmek ve varsa yaraları onarmak olduğunu söyledi. Üniversite içerisindeki herkesle görüşeceğini herkesi kardeşi gibi kucaklayacağını ve Allah nasip ederse burada kendisine oy versin ya da vermesin herkesin hakkını hukukunu korumanın takip ettiği siyasi çizgiye yakışan şey olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Bağlı’nın önümüzdeki günlerde adaylığını, yapacağı bir basın toplantısıyla resmen açıklaması bekleniyor.Mazhar Bağlı çapında bir ismin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde göreve talip olması ihtimali ve şehrimize yapacağı katkılar FİB Haber ailesi olarak bize de heyecan verdi. Kendisine çıktığı bu yolda başarılar diliyor üniversitemiz ve şehrimiz için sürecin en hayırlı şekilde tamamlanmasını diliyoruz.
 
 
Prof. Dr. Mazhar Bağlı Kimdir

Mazhar Bağlı, 1965 yılında Şanlıurfa, Halfeti'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini; Birecik, Nizip, Gaziantep ve Şanlıurfa’da gördü. 1992 Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans derecesini aldı. 1999 Yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalında “Bilgi Sürecinde Modern Bilincin Mahremiyeti İfşası” adlı tezi ile doktora unvanını aldı.

1993-1999 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1999-2011 yılları arasında Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde görev yapan Bağlı, 1999 yılında yardımcı doçent, 2006 yılında doçent ve 2012 2012 yılında profesör oldu.

Halen KTO Karatay Üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

2004 yılında Kanada Toronto Üniversitesi, 2009 yılında da Amerika Birleşik Devletleri Houston Üniversitesi’nde çalışmalarda bulundu. 2’si ortak, toplam 6 adet yayınlanmış eseri ve yurtiçi ve yurt dışında yayınlanmış 50’nin üzerinde makale ve tebliği olan Bağlı, aynı zamanda Töre ve Namus Cinayetleri, Batman’daki Kadın İntiharları, Levirat ve Sororat Tipi evlilikler ile önemli Bölgesel Sorunlarla ilgili bir dizi proje yürütmüştür.

AK Parti MKYK üyesi de olan Bağlı, günlük gazetelere de yazılar yazmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.