banner461
banner195

Nevşehir NEHÜ Üniversitesinde ‘Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy’ Konulu Panel Düzenlendi.‏

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından ‘Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy’ konulu panel düzenlendi.

Nevşehir NEHÜ  Üniversitesinde ‘Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy’ Konulu Panel Düzenlendi.‏
14 Mart 2016 Pazartesi 17:22

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Beyaz Salonda düzenlenen panele Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, Prof. Dr. H. Abdullah Şengül ile akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.
Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı sağlayan, yurt ve millet bütünlüğünü koruyan, Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan Yaptı.
Prof. Dr. İlyas Gökhan konuşmasında, “Her şeyini bu vatan için, bu memleket için harcamış bir insan olan Mehmet Akif Ersoy, mala ve mülke önem vermeyen bir şahsiyettir. Ve vatanın kurtarılması gerçekleştirildikten sonra hiçbir makam ve mevki peşinde koşmadan ülkenin selameti için ömür tüketmiş milli bir şairimizdir. 15 yıl civarında Mısır’da kalan ve vatan özlemiyle yaşayan Mehmet Akif Ersoy, vefat etmeden birkaç yıl sonra döndüğü İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Kendisini bir kez daha minnet ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan’ın açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. H. Abdullah Şengül’ün yaptığı panele geçildi. Panele konuşmacı olarak katılan; Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tekin Tuncer “1. Dünya Savaşından Kurtuluş Savaşı’na Mehmet Akif Ersoy”, Türk Halk Bilimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Tek, “İstiklal Marşı’nın Yazılış ve Kabul Ediliş Süreci”, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neşe Harbalioğlu, “Mehmet Akif Ersoy’un Eserlerinde Söz Dizimsel Yapılar”, ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt ise “Safahat’taki Kişilerin Düşünsel-Heyecansal Değerleniş Açısından İncelenmesi’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
Panel, konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.