banner461
banner195

Nevşehir Üniversitesi ABD’de Tanıtıldı

Nevşehir Üniversitesi, T.C. Şikago Başkonsolosluğu ve Nevşehir Valiliği işbirliğinde, üniversitemiz ile Ahiler Kalkınma Ajansının destekleriyle düzenlenen ‘Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri’ etkinliğinde tanıtıldı.

Nevşehir Üniversitesi ABD’de Tanıtıldı
10 Haziran 2013 Pazartesi 13:30

banner143
Nevşehir Üniversitesi ABD’de Tanıtıldı
İlgili Galeriye Git
banner134

Şikago’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan ve Chicago nehri ile NBC ve Chicago Tribune gökdelenleri arasında yer alan Pioneer Court’ta gerçekleştirilen ‘Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri’ üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, ÜSET MYO Müdürü Doç. Dr. Tuncay Bülbül, Öğretim Görevlisi Şükran Doğru Gürpınar ve Avrupa Birliği Proje Koordinatörü ve Eurodesk Temas Noktası Serkan Başar katıldı.

Binlerce Amerikalının ziyaret ettiği etkinlikte Kapadokya bölgesinin tanıtımının yanı sıra üniversitemiz tarafından kurulan stantta katılımcılara üniversitemiz hakkında bilgilerin yer aldığı İngilizce broşür ve dergiler dağıtıldı.

Şikago Başkonsolosu Fatih Yıldız’dan Rektörümüze Teşekkür

Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri etkinliği, T.C. Şikago Başkonsolosu  Fatih Yıldız’ın Nevşehir heyetine verdiği resepsiyon ile başladı. Resepsiyonda Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç ile bir araya gelen Başkonsolos Fatih Yıldız, etkinliklerinde ilk defa bir üniversitenin tanıtımının yapıldığını söyledi ve desteklerinden ötürü Rektörümüz Kılıç’a teşekkür etti.

Türk festivallerinde ilk defa bir ilin bu derece profesyonel bir şekilde katıldığını belirten Başkonsolos Yıldız önümüzdeki yıllarda Kapadokya’yı ve Nevşehir Üniversitesini yeniden görmeyi umut ettiklerini belirtti.

Nevşehir Üniversitesi Tarafından Dokuma Sanatı Tanıtıldı

Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Şükran Doğru Gürpınar etkinliğe katılanlara, yöresel kıyafeti ile birlikte ülkemizde yapılan dokuma sanatı ile ilgili bilgi verdi. Gürpınar, Hadosan Carpet’ın destekleriyle Şikago’ya getirilen dokuma tezgâhında, halı dokumacılığı ve Kapadokya bölgesinde yürütülen halıcılık sektörü hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Etkinliğe gelen Amerikalılar da Gürpınar ile birlikte dokuma yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç Halı Dokudu

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri etkinliğinde halı dokudu.

Kılıç, kendisini izleyen Türk ve Amerikalı katılımcılara Türk el sanatı ve halı dokumacılığı hakkında bilgiler verdi ve Kapadokya bölgesinin halıcılık sektöründe dünyada önemli bir yerinin olduğunu vurguladı.

Başkonsolos Fatih Yıldız’a Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’tan Seramik Tablo

Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri etkinliği kapsamında Pioneer Court’ta düzenlenen gala yemeğinde Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, T.C. Şikago Başkonsolosu Fatih Yıldız’a üniversitemiz tarafından hazırlanan lale motifli seramik bir tablo hediye etti.

Başkonsolos Fatih Yıldız, katkı ve katkılarından dolayı Kılıç’a teşekkür etti.

ABD Televizyonları Kapadokya Ve Üniversitemiz Standında Canlı Yayın Yaptı

Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri etkinliğinde 4 eyalette yayın yapan Fox ve WGN Kanalları Kapadokya ve üniversitemiz standında canlı yayın yaptı. Kapadokya bölgesi ve üniversitemiz hakkında bilgilerin verildiği yayında ayrıca Kapadokya bölgesinde gerçekleştirilen sıcak hava balonculuğu ile çömlek ve dokuma sanatı da tanıtıldı.

Türk televizyonlarından TRT ve CNN Türk’ün de çekimler yaptığı festival medya değeri açısından önem kazanmış oldu.

Festivalde Türk Kültürü En İyi Şekilde Tanıtıldı

Kapadokya bölgesinin en iyi şekilde tanıtıldığı ‘Şikago Türk Festivali Kapadokya Günleri’ etkinliğinde ayrıca semazenlerden, Türk folklor danslarına kadar Türkiye’nin tüm renklerine yer verildi. Her yerin Türk Bayrakları ile donatıldığı etkinlikle katılımcılara birbirinden farklı hediyeler de verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.