banner461
banner195

Nevşehirde Okullarda öğrencilere organik tarım eğitimi veriliyor

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "Organik Tarım Eylem Planı" kapsamında ilimizde bulunan okullarda organik tarım ve organik gıdalar hakkında öğrencilere eğitim verilmeye başlandı.

Nevşehirde Okullarda öğrencilere organik tarım eğitimi veriliyor
20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:18

banner143
banner134
 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "Organik Tarım Eylem Planı" kapsamında ilimizde bulunan okullarda organik tarım ve organik gıdalar hakkında öğrencilere eğitim verilmeye başlandı.

İl Müdürlüğü organik tarım birimi görevlileri tarafından verilen eğitimde;  Üretiminde kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanılmadığı, çevreye ve insan sağlığına saygılı, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü, nihai ürünü sertifikalı olan organik tarım sisteminin insan çevre ve hayvan sağlığı üzerindeki etkilerine değinildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ; Organik tarım ve organik gıdalar hakkında anlatılan bilgilerle organik tarımda tüketici logo bilinci ile gıda güvenliği açısından tüketici bilincinin oluşturulması gerektiğini belirtti. % 100 doğal, hormonsuz, arılı, hakiki, yerli, köy ürünü, saf, gibi tanımlanan ürünlerin organik ürün anlamına gelmediğini, bu ürünlerin tüketiciye ürün hakkında hiçbir garanti vermeyeceğini, bu nedenle organik ürün satın alırken mutlaka ürünlerin etiketine, logosuna ve organik ürün sertifikasının bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Günümüzde sadece organik tarımla; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumanın ancak mümkün olacağını da belirten İl Müdürü Okan YILMAZ eğitimlerinin İl ve ilçelerdeki diğer okullarda da devam edeceğini ifade etti.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.