banner461
banner195

NEVÜ İİBF’den 'Dijital Ekonomi' Konferansı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından 'Dijital Ekonomi' Konferansı düzenlendi.

NEVÜ İİBF’den 'Dijital Ekonomi' Konferansı
24 Mart 2018 Cumartesi 14:40

banner143
banner134

Üniversitemiz Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen konferansa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ertan Özensel, Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Ünlü, İİBF Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Öztürk, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını İİBF Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Öztürk yaptı.

Dijital ekonominin öneminden bahseden Prof. Dr. Öztürk, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak düzenlemiş olduğumuz böyle güzel bir etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan onur duyduğumu belirterek, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Prof. Dr. Ömer Torlak ve İbrahim Hilmi Koçak’ı üniversitemizde ve aramızda ağırlamaktan ayrı bir onur ve mutluluk duymaktayız, şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak düzenlemiş olduğumuz böyle güzel bir etkinlikle sizlerle olmaktan onur duyduğumu belirterek, Dijital ekonomi bugün; bankacılık, sağlık sektörü, eğitim, online satışlar, E-ticaret, müşteri hizmetleri ve reklam gibi pek çok alana yayılmış durumdadır. Dijitalleşme, tüm dünya içinde olduğu gibi ülkemiz içinde önem tanışmaktadır. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayarak ülkenin küresel pazardaki duruşunu güçlendirebilir. Dünya Ekonomik Forumu 2016-17 Küresel Rekabetçilik Raporu’nda Türkiye, 138 ülke arasında 55.sırada yer alıyor. Özetle dijitalleşen ekonomi, alışık olduğumuz çalışma şeklimizi, yaşadığımız hayatı ve küresel toplumu, ulusal ve uluslararası rekabeti kökten genişletiyor ve değiştiriyor. Rekabet Kurumunun gerekliğini ulusal, bölgesel ve uluslararası ölçekte önemli kılıyor.” Dedi.

İİBF Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Öztürk’ün konuşmasının ardından Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak dijital ekonomi üzerine bir sunum yaparak konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Rekabet Kurumunun yaptığı faaliyetler ve rekabetçi piyasadaki rolünden bahsettiği konuşmasında: “Dijital ekonomi içinde yaşayan insanlarız. Dijital ekonomiyi hayatımızın her alanında görüyoruz. Ticari anlamda ise bir verimlilik, kar durumu ortaya çıkmaktadır. Hayatımızda da akıllı cihazlarla yaşamaktayız. Bunların hiçbirini kullanmasak bile internet bunu kullanmamızı sağlar. Sonuç ise daha iyi ürünlerin bize sunulması daha yenilikçi ürünlerin ortaya çıkartmamız gerekmektedir. Rekabet kurumunun amacı rekabet eden firmalar arasındaki dengeyi sağlamak, firmaların yenilik yapma becerilerini ortaya çıkarmaktadır’’ dedi.

Rekabet Kurumu Uzmanı İbrahim Hilmi Koçak da, Rekabet Kurumunu tanıtan, tanıtım videosunun ardından Rekabet Kurumu’nun teşkilat yapısı, kanunu, mevzuatı, kurumda öğrenciler için staj ve mezuniyet sonrası iş imkânları konularında bilgi verdi. Koçak: “Rekabet firmalar arası bir yarıştır. Ürünler ve çeşitliliğin arttırılmasını, insanların daha uygun fiyata alış-veriş yapmasını sağlar. Rekabet insanlara girişim özgürlüğü sağlar. Bu alanda öğrencilere iş ve staj imkânı sunmaktayız’’ diye konuştu.

Aslen Nevşehirli olan Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Ünlü ise, dijital ekonomi ile ilgili düşüncelerini ifade ederek Türkiye için önemi hususlarına değindi.

Katılımcıların izleyicilerden gelen soruları yanıtlamalarının ardından konferans, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ertan Özensel'in katılımcılara plaket takdiminde bulunması ile sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.