banner461

NEVÜ’den Öğretmenlere “Fen Laboratuvarlarında Güvenli Çalışma Eğitimi”

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Nevşehir merkez okullarında görev yapan öğretmenlere yönelik “Fen Laboratuvarlarında Güvenli Çalışma Eğitimi” verildi.

banner503
NEVÜ’den Öğretmenlere “Fen Laboratuvarlarında Güvenli Çalışma Eğitimi”
16 Mayıs 2019 Perşembe 15:38

banner143
banner134

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi Gülşehir Salonunda NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin ve Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Karatepe’nin konuşmacı bulunduğu eğitim toplantısına, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Nevşehir merkez okullarında görev yapan fen, kimya, biyoloji ve fizik bölümü öğretmenleri katıldı.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası” dolayısıyla düzenlenen eğitim toplantısında “Laboratuvar Güvenliği” başlığı adı altında sunumda bulunan Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Karatepe, ‘Laboratuvar Güvenliği Temel Kuralları’, ‘Laboratuvar Güvenlik Sembolleri’, ‘Laboratuvarlarda Çalışma Güvenliği’, ‘Kimyasal Madde Depolama’, ‘Etiketleme’ konularında katılımcıları bilgilendirdi.

“Kimyasalların Sınıflandırılması ve Tehlike Uyarı İşaretleri” başlığı adı altında sunumda bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin ise, laboratuvarlarda kullanılan kimyasalların üzerlerinde yer alan; ‘Kolay Alev Alabilen Maddeler’, ‘Çok Kolay Alev Alabilen Maddeler’, ‘Zararlı Madde’, ‘Tahriş Edici Madde’, ‘Oksitleyici (Yükseltgen)’, ‘Patlayıcı’, ‘Zehirli’ vb. işaretlerin önemine değinerek, bu kimyasalların hangi ortamlarda ve ne şekilde muhafaza edilmesi gerektiğine dair bilgi verdi.

Karipcin ayrıca, kimyasal kodlama sistemi, kimyasalların risk durumları, kimyasallar için alınacak tedbirler, tehlike uyarı sembolleri, güvenlik bilgi formunun önemi ve amacı, atıkların depolanması ve uzaklaştırılması, birbirleriyle karışmaması gereken kimyasallar, atıkların etiketlenmesi, kimyasal depolama matrisi ve laboratuvar kazalarında ilk yardım konularına değindi.

Bilgilendirme eğitimi yapılan sunumların ardından katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.