banner461
banner195

Okul Dönüşümleri Onaya Sunuldu

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde ilimiz genelindeki okulların dönüşümü konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 Okul Dönüşümleri Onaya Sunuldu
12 Haziran 2014 Perşembe 17:59

banner143
banner134

 Okul Dönüşümleri Onaya Sunuldu

NEVŞEHİR(MHA) Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde ilimiz genelindeki okulların dönüşümü konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Uğur, “İlköğretim ve Eğitim Kanununun yürürlüğe girmesiyle 8 yıllık İlköğretim okulları; 4 yıllık ilkokul ve 4 yıllık ortaokula dönüştürülmüştü. Milli Eğitim Bakanlığının genelgesi ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün yazıları doğrultusunda İlimiz genelindeki okullar bina durumuna göre kademeli veya müstakil olarak gerçekleşmişti. Ancak Nevşehir genelinde bütün okullar müstakil okullara dönüşüm sağlanmadığından, kademeli geçiş yapan okullardan ilkokullarda branş, ortaokullarda sınıf öğretmenleri norm kadro fazlası konumuna düştüler.

2014-2015 eğitim-öğretim yılında ortaokullarda 4.sınıflar ve ilkokullarda 8.sınıflar öğrenim göreceğinden, bu okullarda norm kadro ve öğretmen atama sıkıntısı yaşanacak. Dolayısıyla halen il içi ve il dışı atamalarla İlkokullara branş öğretmeni, ortaokullara sınıf öğretmeni atanmakta. Bu öğretmenler ise 1 yıl sonra norm fazlası olmakta. Bu durum başta bu sistemin en büyük mağduru sınıf öğretmenlerini olumsuz etkilemektedir. Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda okulların tamamen müstakil okullara dönüşüm İşlemleri tamamlanması için bütün Okulların mevcut derslikleri, öğrenci sayıları, hangi bölgeden öğrenci aldıkları, önümüzdeki 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının 1.sınıf, 5.sınıf, 8.sınıf öğrenci sayıları göz önüne alınarak yapılan okul dönüşümleri gerçekleşti ve Valilik Makamına onaya sunuldu. 2014-2015 Eğitim –Öğretim yılında kademeli olarak devam eden ilkokul ve ortaokulların dönüşümleri tamamen gerçekleşeceğinden, birbirlerine dönüşüm yapılan ortaokul ve ilkokulların öğrencileri ve öğretmenleri öğrencisi gittiği okula ilişkilendirilecektir. Böylelikle dönüşüm sonucu, ilkokul ve ortaokullara ilişkilenen öğretmenlerimizin büyük kısmı norm kadro fazlası konumdan kurtulacaktır. Ancak maalesef birçok branşlarda olduğu gibi, özellikle sınıf öğretmenlerinde oluşan norm kadro fazlalığı devam etmektedir. Bu da özellikle ilimiz merkezinde açılacak yeni ilkokul ve ek dersliklerle eritilecek” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.