banner461
banner195

Ortahisar Kültür Müzesine Kardelen Koleji Öğrencileri Hayran Kaldı

Nevşehir Özel Kardelen Koleji İlkokul 5. sınıf öğrencileri Ortahisar Kasabası’nda bulunan Kültür Müzesini gezerek burası hakkında bilgiler aldı.

Ortahisar Kültür Müzesine Kardelen Koleji Öğrencileri Hayran Kaldı
07 Mayıs 2013 Salı 13:20

banner143
banner134

 Özel Kardelen Koleji İlkokul 5. sınıf öğrencileri Kapadokya Bölgesi’nde yaşayan insanların yaşam biçimlerinin anlatıldığı etnografik müzeyi ziyaret ederek burada ki sergilenen eserler hakkında bilgiler edindi. Ortahisar Kasabası’nda bulunan Kültür müzesinin içerisinde 12 oda bulunmakta ve Kapadokya Bölgesinde yaşayan insanların geleneksel yaşam biçimleri etnografik bir dille, heykeller ile canlandırılarak anlatılmaktadır. Kayaların oyularak, kilise ve ev haline nasıl getirildiği, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, halı ve kilim dokumacılığı, kumaş baskı teknikleri, Türk Hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme geleneği, kına gecesi merasimi, gelin odası hakkında bilgiler aldı. Özel Kardelen Koleji ilkokul 5. sınıf öğrencileri müze ziyareti sonrasında ise ‘’Ortahisar Hatırası’’ fotoğrafı çekilmeyi de ihmal etmediler.

 

Özel Kardelen Koleji İlkokul ve Ortaokul Müdürü Özgül Saygılı ise yaptığı açıklamada sosyal aktiviteler ve kültürel gezilerin devam edeceğini söyledi. Saygılı, ‘’ Özel Kardelen Koleji olarak öğrencilerimize iyi bir eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler içerisinde de tutuyoruz. Bu kapsamda ilkokul 5. sınıf öğrencilerimiz Ortahisar Kasabası’na bulunan Kültür Müzesi’ni ziyaret ederek burası hakkında çeşitli bilgiler edindiler. Kapadokya Bölgesine böylesine güzel ve anlamlı bir müze kazandırdıkları için müze kurucuları Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya’ya teşekkür ediyoruz’’diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.