banner461
banner195

Özel İnsanlar Eğitim Merkezi 3 Şubat'ta Hizmette Açılıyor

Nevşehir’in Kıratlıoğlu Mahallesi’nde mülkiyeti Nevşehir Belediyesi’ne ait olan ve Türkmen Evi olarak da bilinen hizmet binası, Özel İnsanlar Eğitim Merkezi’ne dönüştürüldü.

Özel İnsanlar Eğitim Merkezi 3 Şubat'ta Hizmette Açılıyor
29 Ocak 2014 Çarşamba 10:28

banner143
Özel İnsanlar Eğitim Merkezi 3 Şubat'ta Hizmette Açılıyor
İlgili Galeriye Git
banner134
 Nevşehir’in Kıratlıoğlu Mahallesi’nde mülkiyeti Nevşehir Belediyesi’ne ait olan ve Türkmen Evi olarak da bilinen hizmet binası, Özel İnsanlar Eğitim Merkezi’ne dönüştürüldü.. Merkezde eğitilebilir tüm engellilerin zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmanın yanı sıra engelli olmanın getirdiği psiko-sosyal sorunların üstesinden gelinmesi ve onların toplumla entegre olabilmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.

Hacı Rasim Uzer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinden mezun olan veya hiç eğitim almamış eğitilebilir tüm engelliler için, ailelerinden gelen talepler üzerine kurulmasına karar verilen merkezde ilk eğitim amaçlı çalışmalar 3 Şubat’da başlayacak. Merkezde 1 derslik, 3 atölye, 1 dinlenme salonu, 1 yönetici odası ve mutfak yer alacak.

Engellilerin  merkezde haftanın beş günü eğitim almalarının da sağlanmasının amaçlandığı merkezde engelliler, günlük aktivitelerini bağımsız olarak gerçekleştirebilecekler. Merkezden yararlanan özel insanlara yönelik olarak kendi alanında uzman eğitmenler tarafından, ilk olarak Halı Dokuma, Step-Aerobik  ve Hentbol gibi konularda eğitim verilecek. Kurslar  önümüzdeki süreçte farklı pek çok branşta ve dörder aylık periyotlarla gerçekleştirilecek.

Merkez kanalıyla öğrencilere ve ailelerine de  danışmanlık vermek üzere Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden  (RAM) bir uzman ve Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir sağlık personeli de yer alacak.

Nevşehir Belediyesi Özel İnsanlar Eğitim Merkezi’nde ayrıca engellilerin aileleri için ayrıca el sanatları kursları düzenlenecek ve bu sayede öğrencilerin aileleriyle bir arada vakit geçirme imkanına sahip olacaklar. Engelliler için uygun kondisyon aletlerinin yer alacağı parkta, hem öğrenciler ve hem de velileri spor yapabilme imkanına da sahip olabilecekler.

Önümüzdeki günlerde hizmete kazandırılacak Nevşehir Belediyesi Özel İnsanlar Eğitim Merkezinde,  öğrencilerin organik ürünler yetiştirebilecekleri için de  bir de sera kuruldu.

Merkezden yararlanan öğrencilerin yemek yapmayı öğrenecekleri ve uygulayabilecekleri mutfağın da bulunacağı merkezde ayrıca engellilere günlük faaliyetlerini sürdürebilecekleri bir dizi imkanlar sunulacak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.