banner461
banner195

Özel Kardelen Koleji KKTC'de bulunan Karaoğlan Şehitliği'ni ziyaret etti

Nevşehir Özel Kardelen Koleji öğrencileri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Karaoğlan Şehitliği'ni ziyaret ederek burası hakkında yetkililerden bilgiler aldılar.

Özel Kardelen Koleji KKTC'de bulunan Karaoğlan Şehitliği'ni ziyaret etti
04 Mayıs 2013 Cumartesi 10:10

banner143
banner134

 Karaoğlan Şehitliği Kıbrıs Harekâtı sonucunda şehit düşen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin anısına Türkiye tarafından yaptırılan Girne’deki Mezarlığı ziyaret eden Özel Kardelen Koleji öğrencileri burası hakkında askeri yetkililer tarafından bilgiler aldı.

 

Özel Kardelen Koleji'ne şehitlik hakkında bilgiler veren askeri yetkili şunları kaydetti.

 

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda ölen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin (subay, astsubay, erbaş ve erler) anısına Türkiye tarafından yapılan Girne'deki mezarlıktır. Mezarlığa, Kıbrıs Harekâtı'nda Kıbrıs'a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu'nun ismi verilmiştir. 8 subay, 5 astsubay, 57 erbaş ve er olmak üzere toplam 70 TSK askerinin cenazesi yer almaktadır. 20 Temmuz 1976 tarihinde açıldıktan sonra 29 Ekim 1994 tarihinde de restorasyon çalışmaları tamamlandı.

 

Girişindeki iki ana sütun Kıbrıslı Türkler tarafından anavatan olarak kabul edilen Türkiye'ye açılan kapıyı temsil etmektedir. Batıdaki heykeller Kuzey Kıbrıs'ı temsil ederken, doğuda yer alan heykeller Türkiye'yi temsil eder. Bu iki heykel arasında bulunan boşluk ise Türkiye'ye açılan pencereyi temsil eder. Heykelin dört ayrı ayak üzerinde durması ise düzenlenen harekâtın dört gün içinde tamamlandığını belirtir''diye konuştu.

 

Özel Kardelen Koleji Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Mehtap Kulaç ise bu ziyaretten dolayı öğrencilerin son derece duygulu anlar yaşadığını söylerken şehitlik hakkında bilgiler veren askeri yetkililere ise teşekkür etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.