banner461

Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ Rektörlüğüne Asaleten Atandı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nin yeni rektörü belli oldu... Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörlüğüne Prof. Dr. Semih Aktekin asaleten atandı.

banner503
Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ Rektörlüğüne Asaleten Atandı
24 Haziran 2020 Çarşamba 08:05

banner143
banner134

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan 23 Haziran 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğüne bir süredir Vekil olarak bakan Prof. Dr. Semih Aktekin bu göreve asaleten atandı.

‪Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğünü vekalet olarak yürüten Prof. Dr. Semih Aktekin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile asaleten atanmıştır. Şehrimize ve üniversitemize hayırlı olsun.

FİB Haber Merkezi olarak, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Prof. Dr. Semih Aktekin'e görevinde başarılar dileriz.

Peki Yeni Rektör Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin kimdir?

Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in Özgeçmişi 

1974 yılında Ahlat’ta doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Tatvan’da tamamladı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1416 sayılı yasa kapsamında açtığı bursluluk sınavını kazanarak lisansüstü eğitim görmek üzere İngiltere’ye gönderildi. Nottingham Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Tarih Eğitimi programında tezsiz yüksek lisans, Okul Geliştirme ve Sürekli Mesleki Gelişim programında yüksek lisans, Öğretmen Yetiştirme programında doktora dereceleri aldı. Yurda dönüşte mecburi hizmetini yürütmek üzere Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak atandı. 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda danışman olarak görevlendirildi. 2014-2016 yılları arasında Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü, 2016-2018 yılları arasında Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2019 yılında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne öğretim üyesi ve Rektör Danışmanı olarak atandı.

Genel müdürlükleri süresince 1416 sayılı kanun kapsamındaki YLSY programıyla ilgili mevzuatın güncellenmesi ve programların yeniden yapılandırılması, Öğretmen Strateji Belgesi’nin yayınlanması, Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri Belgesi’nin güncellenmesi ve yayınlanması, Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim faaliyetlerinin kapsayıcı yaklaşım ve etkinlik temelli uygulama doğrultusunda yeniden düzenlenmesi, Geçici Eğitim Merkezlerinde görev yapan Suriyeli öğretmenlerin eğitim programlarının düzenlenmesi ve yürütülmesi gibi birçok faaliyeti yürüttü. Farklı tarihlerde, YÖK Bologna Uzmanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Üyeliği, ÖSYM Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK SOBAG ÇPDK üyeliği, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları DDK Üyeliği, UNESCO Uluslararası Öğretmen Eylem Gücü Yürütme Kurulu üyeliği, Avrupa Tarih Eğitimcileri Birliği (EuroClio) yönetim kurulu üyeliği ve OECD tarafından yürütülen TALIS projesi yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

YÖK tarafından 26.03. 2020 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Semih Aktekin, evli ve iki çocuk babasıdır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.