banner461

Rektör Kılıç’ın da İmzası Var

41’i Avrupa Üniversiteler Birliği'ne (EUA) üye, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın da aralarında bulunduğu Türkiye'deki 111 üniversitenin rektörü, 11 dilde yayımladıkları ortak bildiride, İsrail'in uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı saldırılarını nefretle kınadı. Ayrıca Avrupa Üniversiteler Birliği ortak bildiri metnine resmi web sitesinde yer verdi.

banner503
Rektör Kılıç’ın da İmzası Var
05 Ağustos 2014 Salı 10:11

banner143
banner134

 Rektör Kılıç’ın da İmzası Var

NEVŞEHİR(MHA) 41’i  Avrupa Üniversiteler Birliği'ne (EUA)  üye, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın da aralarında bulunduğu Türkiye'deki 111 üniversitenin rektörü, 11 dilde yayımladıkları ortak bildiride, İsrail'in uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı saldırılarını nefretle kınadı. Ayrıca Avrupa Üniversiteler Birliği ortak bildiri metnine resmi web sitesinde yer verdi.

Bildiride, Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşandığına, bu katliama karşı bütün dünyanın kör ve sağır gibi davrandığına işaret edildi. İsrail yönetiminin, muhakeme yeteneğini kaybettiği, namlunun hedefine çocukları koyarak zalimce saldırdığı kaydedilen bildiride, mübarek ramazan ayında Gazze'de iftarların bomba sesleri eşliğinde keder, acı ve gözyaşlarıyla açıldığı belirtildi.

Zalime ve zulme göz yuman herkesin vahşetin paydaşı olduğuna dikkat çekilen bildiride, şu ifadelere yer verildi: "Bütün dünyanın, özellikle de İslam dünyasının, Müslüman kardeşlerimizi ve İslami değerlerimizi hedef alan İsrail yönetiminin eylemlerine karşı birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde ortak bir tavır ve duruş sergileme zorunluluğu bulunmaktadır. İsrail yönetimi, bu hain saldırılarla hiçbir sonuca ulaşamayacaktır. Ancak insanlık bu zulme sessiz kaldıkça ve göz yumdukça, hayatını kaybeden çocukların hikayelerini daha çok dinleyecektir. Aşağıda imzası bulunan Türkiye üniversiteleri rektörleri olarak, işgalci İsrail yönetiminin, 8 Temmuz 2014 tarihinde Gazze Şeridi'ne yönelik olarak başlatmış olduğu hava ve devamında kara saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Aralarında masum çocuk ve kadınların da bulunduğu beş yüzden fazla sivil Filistinlinin hayatını kaybettiği ve binlercesinin yaralandığı, uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı saldırıları nefretle telin ediyoruz."

İsrail'in uluslararası hukuku açıkça bir kez daha ihlal ettiği belirtilen bildiride, başta BM olmak üzere ABD, AB ve Arap yönetimlerinin önemli bir kısmının süreçteki açık desteklerinin İsrail'in daha da saldırganlaşmasının temel nedeni olduğu ifade edildi.

"Uluslararası toplum, İsrail'in insanlık ve savaş suçu olan bu politikalarına göz yummaktadır" denilen bildiride, bölgesel ve uluslararası aktörlerin İsrail yönetimine karşı açıkça tavır alarak, sonuç odaklı baskı politikaları uygulamalarının beklendiği vurgulandı.

"Uluslararası nizamı koruma misyonu olan ancak bu konuda başarısızlığı birçok kez teyit edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, bu saldırılardan dolayı İsrail'i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesi ve uygulamaya koyması uluslararası kamuoyunca beklenmektedir. Birleşmiş Milletler'in, İsrail yönetimi aleyhine onlarca kararı olmasına rağmen, BM kararlarını uygulamayan İsrail yönetimine hiçbir yaptırım uygulamaması ise son derece düşündürücüdür. Türkiye üniversiteleri rektörleri olarak Gazze'deki zulme karşı ulusal ve uluslararası platformda kamuoyu oluşturma konusunda her türlü sorumluluğu alacağımızı, Gazze'deki kardeşlerimize destek olmak için ülke çapında tüm üniversitelerimizde destek ve yardım kampanyaları başlatacağımızı, hayatını kaybeden ve yaralanan mağdurlar için İsrail yönetiminin tazminat ödemesi için tüm hukuki yolları kullanacağımızı, katliam emrini veren ve uygulayanların, uluslararası hukuk nezdinde hesap vermelerinin ve cezalandırılmalarının takipçisi olacağımızı, Gazze'ye yönelik hukuksuz abluka ve işgalin kaldırılması için uluslararası kamuoyunu harekete geçireceğimizi deklare ederiz."

Filistinlilerin, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti kurulması taleplerinin destekleneceği ifade edilen bildiride, insanlık dışı katliam bitinceye ve Gazze ablukası kalkıncaya kadar, İsrail yönetiminin katliamını kınamayan İsrail'deki üniversitelerle her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkinin sonlandırılacağı kaydedildi.

Bildiride, "İsrail yönetiminin katliamına karşı tepki koyan, sesini yükselten, protesto eden İsrail üniversiteleri ve Musevi bilim insanlarıyla ise her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi devam ettireceğimizi, katliamı sonlandırma ve barış için yapacakları her türlü girişimlerine destek vereceğimizi, kendileri, ülkelerinin dışında barış ve huzur içinde yaşarken, kendi vatanlarında acı çeken ve hayatını kaybeden Filistinli mazlumlar için, İsrail yönetimine tepki koyan Musevi cemaatlerine ve vatandaşlarına her türlü desteği vereceğimizi kamuoyuna deklare ederiz" denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.