banner461
banner195

Rektör Kılıç'tan Sağduyu Çağrısı

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Filiz Kılıç, üniversitelerinin isminin Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini saygı ile karşıladıklarını belirterek Nevşehirlilerin de olaya sağduyulu yaklaşmaları gerektiğini söyledi.

Rektör Kılıç'tan Sağduyu Çağrısı
03 Ekim 2013 Perşembe 16:01

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, üniversitelerinin isminin Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini saygı ile karşıladıklarını belirterek Nevşehirlilerin de olaya sağduyulu yaklaşmaları gerektiğini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi çerçevesinde üniversitelerinin isminin Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesini değerlendirdi. Kılıç, hükümetin aldığı bu kararı saygı ile karşıladıklarını belirterek, "Nevşehir Üniversitesi'nin adının Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi hükümetimizin takdiridir. Saygıyla karşılıyoruz. Üniversitemizin kurulduğu 17 Mayıs 2007 tarihinden bu yana üniversitemizi ve içinde bulunduğu şehri gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanıtmak için var gücümüzle çalıştık. Yeni adımızla bundan sonra da üniversitemizi tanıtmaya, bilim üretmeye ve geleceğimizin teminatı gençlerimizi yetiştirmeye devam edeceğiz. Hacı Bektaş Veli Üniversitesi adının hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Üniversitelerinin tanıtımı için gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında bugüne kadar önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, bu çalışmaları bundan sonra yeniden yapacaklarını ve üniversitelerinin adını kamuoyuna duyuracaklarını vurguladı. Kılıç:

"Bundan sonra tanıtımlarımızı yaparken eskiden Nevşehir Üniversitesi olarak yapıyorduk şimdi de yine aynı üniversiteyiz ama artık adımız Hacıbektaş Veli Üniversitesi diyeceğiz. Biraz daha fazla anlatacağız, biraz daha fazla çalışacağız. Tabİi bunun yanında tüm evraklarımız ve logolarımız da değişecek. Bunlarda zaman içerisinde halledilmeyecek şeyler değil. Biraz zamana ve bütçeye ihtiyacımız var. Eminim hükümetimiz bu konuda bize yardımcı olacaktır. Bunla ilgili ek bütçe talebimiz de olacak" diye konuştu.

Üniversite kampüsü içerisindeki çok sayıda bina ve sosyal tesisin hayırseverler tarafından yaptırıldığını ve üniversitelerine olan katkının bundan sonra da süreceğine inandığını vurgulayan Rektör Kılıç, Nevşehirli vatandaşlardan olaya sağduyu ile yaklaşmalarını beklediğini söyledi. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nin başına Nevşehir'in de eklenmesi için vekillerimizin bir çalışması var. Bekliyoruz, olabilir. Daha da iyi olabilir ama olmazsa da bizim için çok büyük bir problem değil. Üniversitemizin isminde Nevşehir'in adının geçmesi iyi olur. Hayırseverlerimiz de isme değil, Nevşehir'de bu üniversite olduğu için katkılarını yapıyorlardı. Ben onların bu çalışmalarının bundan sonra da hız kesmeden devam edeceğine inanmak istiyorum. Devletimizin de bize vereceği destekle binalarımızı, sosyal tesislerimizi yapmaya devam edeceğiz. Hayırseverlerimiz de bu noktada bizden desteklerini esirgemeyeceklerdir. Zaman içerisinde Nevşehirliler de alışacaklardır. Dediğim gibi bu hükümetin bir takdiri olduğu için çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Ben vatandaşlarımızın da bu noktada sağduyulu olacaklarına inanıyorum. Şundan emin olsunlar; Nevşehir Üniversitesi adı altında şimdiye kadar yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz, çok daha iyisini yapacağız. Ben kendilerini bu konuda sağduyuya davet ediyorum."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ERGEN - 5 yıl önce
sayın rektörüm tabi sizin için değişen bir şey yok bu gün var yarın yoksunuz ama bizlerin ici yanıyor.
Avatar
ERGEN - 5 yıl önce
sayın rektörüm tabi sizin için değişen bir şey yok bu gün var yarın yoksunuz ama bizlerin ici yanıyor.
Avatar
Biri Bu Yanlışlığı Durdursun - 5 yıl önce
arkadaşlar beyinler dumura uğramış durumda. kelimeyi bile doğru yazamıyoruz. hacı bektaş veli olmaz. doğrusu hacı bektaş-ı veli'dir. aksi halde üniversitemizin ismi de yanlış olacak.
Avatar
hata - 5 yıl önce
tarih hata yapanları asla affetmez
Avatar
nevşehirli - 5 yıl önce
kötü niyetliler için bir bölünme ve nifak meselesi yaratılmamalı böyle bir fırsat verilmemeli sayın rektörün dediği gibi sağduyulu olmalıyız devletimizin başındakiler bizlerin oylarıyla seçilmiş kişiler bizler adına iş yapıyor karar veriyorlar onlar da herhalde birşeyler düşünmüşler ve karar vermişlerdir hükümetimize ve devletimizegüvenelim yanlış varsa zamanla düzeltilir gün bölünme değil birlik günüdür
Avatar
:-) - 5 yıl önce
Kolayssa karsi cik
Avatar
Erdo - 5 yıl önce @ERGEN
adam haklı beyler
Avatar
Alp50 - 5 yıl önce
üniversitemizin adının değişmesini istemiyoruz.