banner461
banner195

Rektörümüz Mevlana Değişim Programı Kapsamında Malezya Üniversitelerini Ziyaret Etti

Mevlana Değişim Programı (MDP) için anlaşmalar yapmak ve yeni projeler hakkında görüşmek üzere Malezya’ya giden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Malezya’nın köklü üniversitelerinden Malezya Kelantan Üniversitesi (Universiti Malaysia Kelantan/UMK) ve Malezya Milli Üniversitesi (Universiti Kebangsaan Malaysia)’ni ziyaret etti.

Rektörümüz Mevlana Değişim Programı Kapsamında Malezya Üniversitelerini Ziyaret Etti
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:40

banner143
banner134

 

Rektörümüz Mevlana Değişim Programı Kapsamında Malezya Üniversitelerini Ziyaret Etti

07/05/2014

Mevlana Değişim Programı (MDP) için anlaşmalar yapmak ve yeni projeler hakkında görüşmek üzere Malezya’ya giden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç,  Malezya’nın köklü üniversitelerinden Malezya Kelantan Üniversitesi (Universiti Malaysia Kelantan/UMK) ve Malezya Milli Üniversitesi (Universiti Kebangsaan Malaysia)’ni ziyaret etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, ilk olarak Malezya’nın Kelantan eyaletinde bulunan Malezya Kelantan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Raduan Bin Che Rose  ile bir araya geldi. Daha sonra UMK’nin akademik açılış törenine ‘Onur Konuğu’ olarak davet edilen Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, açış töreninde ‘Kültürel Miras ve Kültür Endüstrileri’ konulu bir konuşma yaptı.

Kültür, yaratıcılık, kültür endüstrisi, kültür yönetimi, kültür turizmi ve ekonomisi üzerine konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, konuşmasında, “Doğa, tarih, gelenek, kültür, turizm ve medya işbirliğinin bugün olduğu gibi gelecekte de sürdürebilir kalkınmanın temelini oluşturacağı muhakkaktır. Bu bağlamda Türkiye, son yıllarda kültür-ekonomi birlikteliğini sağlayarak özellikle turizm alanında büyük bir atılım göstermiştir. Türkiye her mevsim ziyaret edilebilen, turizm çeşitliliği açısından cazip seçenekler sunan dünyadaki önemli turizm destinasyonlarının başında gelmektedir. 2013 yılında 35 milyon turistin ziyaret ettiği ülkemiz, dünyada en çok ziyaret edilen 6. ülkedir.

Dünyanın ve Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden biri ise Kapadokya bölgesidir. Bölge, peribacaları, yeraltı şehirleri, kaya oyma yerleşimleri, vadileri, tarihi ve dini yapıları ile bir doğa harikasıdır. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra sanat fuarları, müze ve sergileri, gösteri sanatları, festivalleri, film turizmi ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirildiği bir merkezdir. Dünyada eşsiz olan bu bölgeyi her yıl iki milyon turist ziyaret etmektedir. Bu bölge aynı zamanda UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer almaktadır. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ise Kapadokya bölgesinin merkezinde 2007 yılında kurulmuştur. Dünyanın eşsiz doğal güzellikleri içinde kurulan Üniversitemiz, kısa zamanda büyük bir gelişme göstererek hem içinde bulunduğu coğrafya hem de dünya ile bütünleşmiştir. Üniversitemiz dünyada çok sayıda üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ve ortak çalışmalar yapma konusunda işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. Bu noktada özellikle Asya Pasifik, Güney ve Güneydoğu Asya’da bulunan Çin, Japonya, Kore, Hindistan, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerde bulunan üniversiteler ile işbirliğine büyük önem vermekteyiz. Türkiye ile Malezya arasında siyasi, ekonomik, ticari,  askeri ve eğitim konuları ikili ziyaretlerin yanı sıra BM, İKÖ ve D8 gibi ortak platformlarda ele alınmaktadır. Bu iki ülke arasındaki ortak dini ve kültürel değerler, ilişkilerin geliştirilmesine büyük zemin hazırlamaktadır. Bu noktada, iki ülke arasındaki ilişkilere paralel olarak biz de özellikle kültür, turizm ve ekonomi gibi alanlarda Malezya Kalentan Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalayarak ortak proje ve çalışmalar yapmayı hedefledik” dedi.

Davetleri ve misafirperverlikleri için UMK yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Rektörümüz, açılış töreninin ardından iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında anlaşmaya imza attı.

Malezya Kelantan Üniversitesi’nden sonra Kelantan Müzeler Müdürü Wan Mohd Shuhaimi B. Wan Mustapha ile bir araya gelerek, Kelantan’daki müzeler, müzelerde sergilenen İslam kültürüne ilişkin malzemeler, Osmanlılar dönemine ait vesikalar vb. hakkında bilgi edinen Rektörümüz, daha sonra eyaletteki çeşitli müzeleri ziyaret edip yöneticilerden müzeler hakkında bilgi aldı.

Kelantan’daki ziyaretlerin ardından Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a geçen Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, burada Malezya’nın en büyük üniversitesi olan Malezya Milli Üniversitesi (Universiti Kebangsaan Malaysia)’nin Rektörü Prof. Dr. Datuk Noor Azlan Ghazali, Rektör Yrd.  Prof. Dr. Mazlin Bin Mokhtar, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hazita Azman, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mohd. Raihan Taha ve diğer yöneticilerle bir araya geldi. Burada yapılan görüşmeler sonucunda iki üniversite arasında en kısa zamanda Mevlana Değişim Programı imzalanması kararlaştırıldı.

Malezya Milli Üniversitesi’nin ardından Türkiye Cumhuriyeti Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ni de ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi hakkında yetkililere bilgi verdi. Büyükelçilik diplomatları ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek ziyaretlerinden dolayı Rektörümüze teşekkürlerini sundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç’ın Mevlana Değişim Programı Kapsamında Malezya Ziyaretleri Malezya Basınında da Yer Aldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.