banner461
banner195

Uğur’a Jet Yanıt

Nevşehir'de yukarı Toki olarak adlandırılan 2.Etap Toki Konutları bölgesine kısa bir süre önce yapılan ve şu günlerde eğitime başlayacak olan 30 Ağustos İlkokulu öğrencilerinin teneffüsü değerlendirmesi için yapılan bahçede kilitli taş parkeler sökülmeye başlandı.

Uğur’a Jet Yanıt
18 Şubat 2016 Perşembe 13:42

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir'de yukarı Toki olarak adlandırılan 2.Etap Toki Konutları bölgesine kısa bir süre önce yapılan ve şu günlerde eğitime başlayacak olan 30 Ağustos İlkokulu öğrencilerinin teneffüsü değerlendirmesi için yapılan bahçede kilitli taş parkeler sökülmeye başlandı.

Yüklü miktarda para ve emek harcanarak sökülen kilitli taş parkelerin yerine ise yeni bir İmam Hatip Ortaokulu yapılacağı öğrenildi. Bölgede yaşayan halk ise "bizim çocuklarımız nerede oynayacak, enerjisini nerede atacak, bahçesiz okul mu olur?" soruları ile bu projeye imza atanlara eleştiri oklarını yöneltti.

Konu ile ilgili okul bahçesinde incelemelerde bulunarak velilerle görüşen ve bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur; "2.Etap Toki yerleşimindeki okul binasında İstiklal Ortaokulu ve 30 Ağustos İlkokulu aynı binada eğitim vermekte idi. Aynı binada aynı bahçeyi kullanan okul öğrencileri, idareciler ve eğitimciler yaşadıkları sıkıntı ve sorunların bitmesi için iki ayrı okulun farklı bir alanda ve bölgede eğitim vermesi için her kesimden yardım aldılar ve akabinde  aynı bölgeye yeni bir okul binası yaptırarak konuyu çözüme kavuşturdular. Yalnız Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hesapsız işlemlerini hesap edemediler. Hesapsız ve plansız işlem yapmayı kendine ilke edinen Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ortadan kaldırılan sorunun tekrar baş göstermesi için şimdi de yeni yapılan okulun bahçesine bir bina yapmak için faaliyete başladılar. Allah akıl fikir versin" şeklinde konuştu.

Mustafa Uğur; "Bilindiği üzere kısa bir süre önce Nevşehirli bir hayırsever Nevşehir'e 18 derslikli imam hatip ortaokulu yaptırma sözü vermişti bu söz üzerine harekete geçen yöneticiler Nevşehir'de hiç yer kalmamış gibi bu yeni okul binasını 30 Ağustos İlkokulu'nun daracık bahçesine konumlandırma kararı alarak akıllara durgunluk veren yeni bir işe daha imza attı. 800 öğrencinin okuyacağı bir okula yetmeyecek bir okul bahçesine yeni bir okul daha yaptırmak hangi akla mantığa sığar" diyerek Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nü suçladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlatmış olduğu "Okullar Hayat Olsun" projesine de bir anlamda tezat olan bu uygulamanın öğrenciler için negatif etkileri olacağını vurgulayan Uğur, daracık okul bahçesinde binlerce öğrencinin nasıl oyun oynayacağını, basketbol oynayacağını, nefes alacağını merak ettiklerini belirterek yetkililerden cevap beklediklerini ifade ederek, akıllı mantıklı her yöneticinin bu projeyi derhal başka bir alana almak için mücadele edeceğini sözlerine ekledi.

Bu açıklamaların hemen ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Jet Yanıt geldi.

O Açıklamada ise; “İlimiz Merkez Toki 2. Etap 2108 adada yapımına başlanan Hayırsever Fevzi Avlanmaz İmam Hatip Ortaokulu inşaatı ile ilgili 16.02.2016 tarihinde bazı internet sitelerinin gerçeğe aykırı olarak yapılan yayınları üzerine aşağıda belirtilen hususların açıklanması zarureti hasıl olmuştur. Merkez 30 Ağustos İlkokulu 4+4+4 eğitim sistemine uygun olarak ayrı bina yapımı tamamlanmış ve eğitim öğretime açılma aşamasındadır. 16 derslikli olup 2108 ada 1 parselde 2811 m2 üzerinde yer almaktadır. 05.02.2016 tarihinde Hayırsever Fevzi AVLANMAZ ile yapılan protokole göre mevcut okulun bitişiğinde bulunan 2108 ada 3 parsele 4344 m2 alan üzerine 18 derslikli İmam Hatip Ortaokulu yapımı konusunda protokol imzalanmıştır. Mevcut 30 Ağustos İlkokulu ile Protokolle yapımına başlanılan okul imar planında eğitim kompleksi alanında bulunmakta olup , ayrı imar parsellerinde yer almaktadır. Okul yapımı hususunda imar planına ve mevzuatına uygun olarak izinler ve ruhsatlar alınmaktadır. Haberde, mevcut okulun bahçesine okul yapıldığı şeklinde oluşturulan algı gerçeği yansıtmamaktadır. 30 Ağustos ilkokulunun bahçe düzenlemesi sırasında mevcut boş alan kilitli parke yapılarak öğrencilerin ve okulun yağmur ve çamurdan etkilenmemesi için kaplama yapılmış, alanın tamamı eğitim kompleksi olduğundan bahçe duvarı da çekilmiştir.O bölgede başka bir eğitim arsası olmadığından, bölgede ikamet eden velilerin imam hatip ortaokulu talepleri ve hayırseverinde uygun görmesi nedeniyle o bölgede okul yapımına başlanmıştır” ifadelerine yer verildi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.