banner461
banner195

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer’in Yeni Kitabı Çıktı‏

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer’in “Alevi-Bektaşilikte Ölüm Ritüeli” isimli kitabı yayımlandı.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer’in Yeni Kitabı Çıktı‏
15 Haziran 2015 Pazartesi 14:00

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Yavuzer’in “Alevi-Bektaşilikte Ölüm Ritüeli isimli kitabı yayımlandı.

Kitapta insanlık tarihindeki ve İslam dinindeki ölüm ve ölüm algısı, ahiret inancı, Alevi-Bektaşi geleneğinde ölüm ve ölüm ritüelleri ile Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi bağrında barındıran ve Bektaşiliğin merkezi olarak kabul edilen Hacıbektaş ilçesi hakkındaki bilgilere geniş bir şekilde yer veriliyor. Elde edilen bilgilerin sosyoloji ve din sosyolojisi açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği eserde ülke genelinde farklı yerlerde yaşayan Alevi-Bektaşilerdeki ölüm ritüelleri ile Hacıbektaş ilçesinde yaşayan Alevi-Bektaşilerin ölüm ritüellerindeki benzerlik ve farklılıklar ortaya konuluyor. Ayrıca Hacıbektaş yöresindeki Alevi-Bektaşiler ile Sünni Müslümanların ölüm ve cenaze ritüellerindeki benzerlik ve farklılıklara yer veriliyor.

Alevi-Bektaşilik üzerine yapılan çalışmalar arasında önemli bir boşluğu dolduran eser, Şiir Vakti Yayınları’ndan çıkıyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.